background img
banner

  Koła pasowe w układzie pasowym silnika elektrycznego – użytkowanie i wymiana

  5 lat temu przez
  Koła pasowe

  Silniki elektryczne od lat są jednymi z najwyżej cenionych i najczęściej stosowanych w codziennym użyciu jednostek napędowych dla wszelkiego rodzaju maszyn oraz urządzeń gospodarstwa domowego. Dotyczy to szczególnie silników elektrycznych z przekładnią pasową, w których niezwykle ważną rolę pełnią koła pasowe.

  Rola kół pasowych w silniku elektrycznym

  Przekładnie pasowe to rozwiązanie tyleż proste, co zachwycające swoją skutecznością i trwałością. Przekładnie pasowe cały czas z powodzeniem stosowane są w najnowocześniejszych i niezwykle mocnych silnikach samochodowych, gdzie zmagają się z powodzeniem z ogromnymi nieraz obciążeniami. Nic więc dziwnego, że tak sprawny mechanizm stosowany jest również w znacznie prostszych urządzeniach i silnikach, jak chociażby w silnikach elektrycznych zasilających różnego rodzaju urządzenia mechaniczne lub narzędzia stosowane w codziennej pracy wielu warsztatów czy zwykłych gospodarstw domowych.

  Koła pasowe

  Stanowiące podstawę układów pasowych koła pasowe, są to proste i bardzo trwałe części mechaniczne w postaci kół posiadających specjalnie wyprofilowaną krawędź. Profil krawędzi koła pasowego dostosowany jest do paska lub (dużo rzadziej) łańcucha napędowego, za którego pomocą napęd z silnia przenoszony jest na układ pasowy i dalej, na napędzane silnikiem elektrycznym urządzenie.

  Konserwacja i wymiana kół pasowych

  Koła pasowe, choć proste w budowie i tym samym niezwykle trwałe, nie są jednak częściami wolnymi od jakichkolwiek awarii czy objawów zużycia. W efekcie długotrwałej eksploatacji, zwłaszcza przy dużym obciążeniu jednostki napędowej, koła pasowe ulegają stopniowemu zużyciu, co z reguły kwalifikuje je do całkowitej wymiany.

  W trosce o efektywność i żywotność silnika, warto przeprowadzać regularny przegląd całego układu pasowego, jego konserwację oraz okresową wymianę. Podczas takiej wymiany, stare koła pasowe zastępujemy nowymi, a wraz z nimi wymieniamy również obowiązkowo sam pasek napędowy. Pamiętajmy jednak, że nowe koła pasowe wraz z paskiem powinny być dobierane zawsze zgodnie z zaleceniami producenta silnika.

  Kategoria artykułu:
  Poradniki

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *