background img
banner

  Kocia karma

  7 lat temu przez

  Odpowiednia karma dla kota do podstawa dla jego prawidłowego rozwoju zarówno fizycznego, jak i emocjonalnego. Zdrowy kot, to szczęśliwy kot, jednak każde z tych zwierząt potrzebuje innego rodzaju pokarmu, indywidualnie dostosowanego do swoich preferencji. Co więc możemy kotu zaserwować, aby dostarczyć mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych?

  Co dobre dla Ciebie, nie musi być dobre dla zwierzaka

  Umówmy się, karmienie kota, jak i innych zwierząt domowych, jedzeniem przeznaczonym dla człowieka nie jest najlepszym rozwiązaniem i może przynieść jedynie więcej szkody niż pożytku. Eksperci stanowczo odradzają dokarmianie zwierząt przekąskami z naszego talerza. Do karmienia naszych czworonogów służą specjalnie zbilansowane karmy zawierające odpowiednią ilość składników odżywczych. Nieodpowiednio dobrana dieta dla kota może być przyczyną jego otyłości, co z kolei znacząco wpłynie na poważne problemy z układem krążenia. Mogą się pojawić również problemy z poruszaniem oraz cukrzyca.

  Mokra karma dla kota istotna w jego żywieniu

  Podstawowy element w każdej kociej diecie powinna stanowić mokra karma dla kota, ponieważ zarówno wilgotność, jak i ilość mięsa w tego rodzaju pokarmach oscyluje na poziomie 80 procent. Mokra karma dla kota dostarcza mu niezbędnego białka, tłuszczy (około 30 proc.) oraz węglowodanów. Oczywiście, każdy kot potrzebuje innego rodzaju karmy głównie z uwagi na walor smakowy. Koty to dość wybredne stworzenia, a ich gusta kulinarne są bardzo różne. Jedne mogą preferować wyłącznie kurczaka, inne z kolei przepadają za łososiem czy też cielęciną. Na szczęście producenci karmy zadbali o kocie podniebienia i dziś można już kupić karmę o praktycznie każdym ulubionym przez koty smaku.

  Pyszny i zdrowy tandem

  Pokarmy należy również dopasować do wieku kota. Innych składników odżywczych będzie potrzebował mały energiczny i dopiero poznający świat kotek, a zupełnie innych dorosły kocur. Również aktywne koty będą potrzebować innego żywienia niż na przykład tzw. kanapowiec. Optymalnym połączeniem w karmieniu kota jest podawanie kombinacji karmy mokrej oraz suchej. Mokra karma dla kota powinna być podawana w postaci maksymalnie dwóch saszetek dziennie i uzupełniana suchym pożywieniem.

  Czytaj etykiety!

  Gotowe karmy dla kotów mają za zadanie zapewnić zwierzakowi jak najlepszą równowagę składników odżywczych oraz odpowiednią ilość kalorii. Wybierając karmę dla kota warto, po pierwsze, skonsultować się z weterynarzem, po drugie, dokładnie przeczytać listę składników na opakowaniu przed zakupem. Tutaj jest podobnie, jak w przypadku artykułów spożywczych dla człowieka. Składniki znajdujące się w pokarmie są wymienione w procentowej kolejności malejącej, a więc im mięso i produkty mięsne znajdują się wyżej na liście, tym karma jest bardziej zdrowa i wartościowa dla zwierzaka.

  Kategoria artykułu:
  Poradniki

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *