Jeszcze kilka lat temu kask narciarski na stoku uważany był za niepotrzebny i tylko nieliczne osoby go zakładały. Obecnie to się zmienia, co raz więcej osób zaczyna go zakładać. W sondażach na jedno z pytań czy na stoku jest potrzebny kask większa część osób bez chwili zwątpienia i zastanowienia odpowiedziała, że tak.
Bez wątpienia ta odpowiedź nie podlega dyskusji i nie należy jej podważać. Chociaż by, dlatego, że niestety, ale polskie stoki narciarskie do bezpiecznych nie należą i wiele osób korzysta z nich nierozważnie. W porównaniu z naszymi sąsiadami w naszym kraju występuje bardzo dużo wypadków w tym także śmiertelnych. Lecz wiele z nich mogłoby się kończyć całkiem inaczej gdyśmy zakładali kaski.
Jeszcze w poprzednim sezonie dla dzieci do 15 lat były one obowiązkowe. Nie należy zwlekać z założeniem kasku do czasu aż wejdzie obowiązujące prawo i z obawy przed karą zaczniemy go zakładać. Pamiętajmy, że zdrowie i bezpieczeństwo są ważniejsze niż panująca moda.
Podstawą doboru odpowiedniego kasku jest znajomość obwodu swojej głowy. Mierzymy ją centymetrem krawieckim tuż nad brwiami, identycznie jak robiliśmy to w dzieciństwie z kolegami. Drugim istotnym elementem jest kształt naszej głowy. Spora część kasków jest standardowa, jednak uznani producenci wychodzą swoim klientom naprzeciw i w swojej ofercie mają również modele dla tzw. głowy „jajowatej”. Pamiętajmy, że gdy mierzymy wybrany przez nas model należy upewnić się czy nie uciska żadnego punktu na naszej głowie i nie powinien być on też za luźny. Idealnym sposobem by sprawdzić czy wybrany przez nas model jest odpowiedni i czy pasuje zapinamy pasek pod brodą. Jest on dobry, gdy możemy swobodnie rozmawiać i poruszać kaskiem do przodu w kierunku czoła i do tyłu oraz w prawo i lewo. Lecz nie powinien on schodzić na oczy i dotykać karku, natomiast w trakcie obracania nim w prawo i lewo skóra na czole powinna poruszać się wraz z kaskiem. By pasek pod brodą nie podrażniał naskórka powinien być wyścielony miękkim i przyjemnym w dotyku materiałem. Dobrze dla sprawdzenia jest przymierzyć kilka modeli. Bo, po co nam kask, który spadnie z głowy w trakcie upadku?
Oprócz komfortu noszenia ważny jest także aspekt techniczny wybranego przez nas kasku. Powinien on być także odporny na przebicia i pęknięcia wówczas uchroni on nas w trakcie urazów w trakcie kontaktu ze skałami, drzewem i innymi twardymi powierzchniami znajdującymi się na i wokół stoku narciarskiego. Musi mieć on także zdolność amortyzacji i absorbcji siły uderzenia.