background img
banner

  Jakie wyposażenie powinien posiadać spawacz?

  9 lat temu przez

  W każdym zawodzie efektywność wykonywanej pracy zależy od ogólnego wyposażenia właściwego dla danego stanowiska. Zasada ta obowiązuje również w przypadku zawodu spawacza, który powinien dysponować wysokiej jakości wyposażeniem, aby jego wykonywać swoją pracę na jak najwyższym poziomie, a przede wszystkim również bezpiecznie. Jakie więc akcesoria spawalnicze powinien posiadać spawacz?

  Techniki spawania a materiały spawalnicze

  Prace spawalnicze dotyczą przede wszystkim robót zbrojarskich i wykończeniowych, a mogą być wykonywane zarówno na placu budowy, jak i w warsztatach czy zakładach produkcyjnych. Najczęściej stosowane są dwie metody spawania – elektryczne lub gazowe (z wykorzystaniem acetylenu). Stosowane są też różne techniki, jak:

  • MMA – spawanie elektrodą otuloną,
  • MIG/MAG – spawanie elektrodą topliwą chronioną gazem osłonowym (MIG – obojętnym, MAG – aktywnym),
  • TIG – spawanie nietopliwą elektrodą wolframową w atmosferze gazu obojętnego.

  W zależności o rodzaju spawania, osoba wykonująca prace będzie wykorzystywała nie tylko odpowiedni sprzęt, ale i materiały spawalnicze. Za pomocą techniki MMA spawane są różnej grubości blachy. Spawanie MIG/MAG stosowane jest do łączenia aluminium i stali węglowej. Natomiast przy grubych elementach najlepiej sprawdzają się spawarki TIG.

  Środki ochrony i akcesoria spawalnicze

  Ze względu na specyfikę zawodu i zagrożenia związane z wykonywanymi pracami, spawacz powinien posiadać odpowiednie środki ochrony osobistej. Tego typu akcesoria spawalnicze powinny chronić pracownika przed takimi zagrożeniami, jak:

  • poparzenia,
  • odpryski,
  • porażenie prądem,
  • promieniowanie,
  • dymy spawalnicze.

  W związku z tym obowiązkowym wyposażeniem każdego spawacza są akcesoria chroniące głowę, w szczególności twarz i oczy, oraz całe ciało. Asortyment spawalniczy w tym zakresie jest bardzo różnorodny, jednak ważne, aby zawsze spełniał wymogi wynikające z przepisów bhp i warunków występujących w miejscu pracy.

  Dla ochrony głowy, twarzy i oczu zalecane są przyłbice, wyposażone w filtr przyciemniający, zabezpieczające przed promieniowaniem. Dodatkową osłonę głowy stanowi ognioodporna osłona, natomiast uszu zatyczki. Aby ochronić ciało, głównie przed odpryskami i poparzeniami, stosowane są ognioodporne i wytrzymałe fartuchy spawalnicze. Dodatkowo spawacz powinien posiadać rękawice wykonane z materiału chroniącego przed gorącem oraz obuwie z cholewką powyżej kostki i podeszwą o dużej odporności na gorąco.

  Źródło informacji: http://www.sklep.tomsystem.pl/

  Kategoria artykułu:
  Przemysł

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *