background img
banner

    Jakie są możliwości podgrzewania wody w domu jednorodzinnym (CWU)

    3 lata temu przez
    Jakie są możliwości podgrzewania wody w domu jednorodzinnym (CWU)

    Ciepła woda używana jest przez cały rok. Z tego powodu warto upewnić się, że wybrana i zamontowana instalacja ciepłej wody będzie w stanie dostarczać ciepłą wodę nawet na przykład w przypadku braku prądu. Zazwyczaj do podgrzewania wody może służyć ten sam kocioł, którego używamy do ogrzewania domu. Możliwości jest jednak o wiele więcej i warto przyjrzeć się zarówno mocnym, jak i słabym stronom każdej z nich zanim dokonamy wyboru.

    Źródło ciepła

    Ciepłą wodę użytkową (c.w.u.) można przygotowywać „na zapas” w zasobniku lub na bieżąco, dopiero w momencie odkręcenia kranu. W przypadku zasobnika, ten wariant jest w zasadzie dostępny dla każdego, ponieważ mamy tu dużą dowolność źródła ciepła. Może to być każdy rodzaj kotła, ale także podgrzewacz gazowy, pompa ciepła, czy nawet kolektory słoneczne. Wybieramy po prostu to, co jest dla nas najwygodniejsze. Inaczej jest jednak w przypadku przepływowego podgrzewania wody. Przy tej opcji do wyboru mamy tylko gaz lub prąd. Wynika to z faktu, że tylko urządzenia zasilane w ten sposób są w stanie praktycznie od razu się włączać i wyłączać, przy czym szybko osiągają dużą moc.

    Niektóre urządzenia grzewcze, które w sezonie zimowym służą do ogrzewania domu, mogą okazać się niezbyt wygodnym rozwiązaniem. Bowiem poza sezonem grzewczym, uruchamianie tylko na potrzebę c.w.u. np. kominków z płaszczem wodnym lub kotłów na paliwa stałe, może okazać się uciążliwe. W przypadku używania takiego sposobu ogrzewania pomieszczeń, najlepszym rozwiązaniem będzie wyposażenie instalacji w drugie źródło ciepła, takie jak na przykład pompa ciepła c.w.u., grzałka elektryczna lub kolektory słoneczne. Dodatkowe urządzenie grzewcze nie będzie jednak konieczne, gdy do centralnego ogrzewania używamy kotła gazowego, olejowego lub innego źródła, które może wygodnie i efektywnie pracować przez cały rok.

    Ciepła woda użytkowa z zasobnikiem

    Zasobnik gromadzi wodę, która podgrzewana tam jest przez wężownicę, grzałkę elektryczną lub płaszcz wodny. Mamy tu zatem pełną dowolność przy wyborze źródła ciepła, a także możemy używać kilku źródeł na raz. Zaletą takiego systemu podgrzewania jest przede wszystkim uniwersalność. Dodatkowo, mamy możliwość łatwo przebudować lub rozbudować taką instalację. Kolejnym plusem jest fakt, że dysponujemy zapasem wody, z którego możemy korzystać w dowolnej chwili oraz z więcej niż jednego urządzenia, np. napełniając wannę i w tym samym czasie myjąc naczynia. Ponadto, przy zasobniku mamy możliwość stosowania cyrkulacji wody. Oznacza to, że woda krąży w rurach pomiędzy zbiornikiem i urządzeniami, w konsekwencji czego od razu po odkręceniu kranu otrzymujemy ciepłą wodę, bez potrzeby spuszczania zalegającej w rurach zimnej wody.

    Jeśli chodzi o wady tego rozwiązania, to główną z nich jest wymóg zagospodarowania miejsca na zbiornik. Nie każdy dom posiada odpowiednią ilość przestrzeni gospodarczej. Poza tym pojemność zbiornika jest ograniczona, zatem długi prysznic może zużyć całą ciepłą wodę, więc trzeba będzie później zaczekać, aż znowu się podgrzeje.

    Przepływowy sposób podgrzewania wody

    Ten sposób, to pewnego rodzaju podgrzewanie wody na żądanie. Odkręcanie wody uruchamia urządzenie podgrzewające, natomiast zakręcenie wody je wyłącza. Przy użyciu takiego systemu można go scentralizować, czyli używać jednego większego kotła (lub podgrzewacza) na wszystkie urządzenia albo podłączyć mniejsze podgrzewacze osobno dla każdego urządzenia. Zalety tego rozwiązania to z pewnością brak zasobnika, zajmującego sporo miejsca, a także w zasadzie nieograniczony dostęp do ciepłej wody.

    Jednak ta metoda również nie jest bez wad. Największym minusem w tym przypadku jest zależność wielkości strumienia od mocy grzewczej. Do wygodnego korzystania z prysznica potrzeba około 20 kW, natomiast moc przyłączeniowa podgrzewaczy elektrycznych w domu jednorodzinnym zazwyczaj ma około 15 kW. Dodatkowo, przy wykorzystaniu przepływowego podgrzewania nie ma możliwości wprowadzenia cyrkulacji. Oznacza to, że po odkręceniu wody nie popłynie od razu ciepła, a czas oczekiwania na ogrzaną wodę jest zależny od długości rur. Z tego powodu, system przepływowy sprawdzi się najlepiej w przypadku, gdy wszystkie urządzenia poboru wody znajdują się blisko kotła.

    Przepływowo z zasobnikiem

    Obecnie coraz częściej sięga się po gazowe kotły dwufunkcyjne. Takie kotły podgrzewają wodę przepływowo, ale posiadają także zbiornik na ciepłą wodę o pojemności około kilkudziesięciu litrów. Takie rozwiązanie pozwala na zmniejszenie częstotliwości uruchamiania kotła oraz dostarczenie stabilnego strumienia wody. Ponadto, można zastosować cyrkulację wody, a więc nie ma potrzeby czekania na nagrzanie się wody.

    Rodzaje podgrzewaczy wody

    Na rynku do wyboru mamy dwa rodzaje podgrzewaczy, elektryczne i gazowe. Te jednak dzielą się jeszcze na poszczególne urządzenia do podgrzewania, zatem do wyboru jest wiele możliwości.

    • elektryczne podgrzewacze

    jak sama nazwa wskazuje, są to podgrzewacze zasilane elektrycznością. Można je podzielić, na wymienione wcześniej pojemnościowe (czyli z zasobnikiem) oraz przepływowe. Elektryczne podgrzewacze pojemnościowe z kolei dzielą się na bezciśnieniowe (jednopunktowe) oraz ciśnieniowe (wielopunktowe). Sprawdzą się one przy wielu urządzeniach lub dużej ilości pobieranej wody. Natomiast elektryczne podgrzewacze przepływowe będą lepszym wyborem przy tylko jednym punkcie poboru wody lub po prostu przy korzystaniu z ciepłej wody w małych ilościach. Temperaturę wody można w nich ustawiać hydraulicznie, będzie wtedy zależna od ilości pobieranej wody (więcej wody oznacza mniejszą temperaturę) lub elektronicznie, gdzie ustalona temperatura będzie miała stałą wartość.

    • gazowe podgrzewacze

    są zdecydowanie mniej popularne od elektrycznych podgrzewaczy. Głównie ze względu na skomplikowany proces montażu, który może być wykonany wyłącznie przez fachowca z odpowiednimi uprawnieniami. Można je zasilać gazem ziemnym lub płynnym. Warto jednak mieć na uwadze, że tych zasilanych gazem płynnym nie wolno instalować w piwnicy ani żadnym innym pomieszczeniu poniżej poziomu terenu. Do wyboru mamy tańsze modele z otwartą komorą spalania oraz droższe, jednak bezpieczniejsze – z zamkniętą.

    Instalacje solarne

    Taka metoda podgrzewania wody, ze względu na dużą zależność od pogody, raczej nie nadaje się do funkcjonowania jako jedyne źródło energii. Nie ma tutaj bowiem ciągłości pozyskiwania ciepła. Zimą energia słoneczna jest w stanie nagrzać wodę jedynie w około 15%, zatem pojawia się potrzeba wspomagającego urządzenia, które zapewni pozostałe 85%. W lecie natomiast można korzystać wyłącznie z instalacji solarnej, gdyż dostarczona energia będzie wtedy wystarczająca do zaspokojenia zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową.

    Zabezpieczenie przed poparzeniem

    Aby korzystać z wody bezpiecznie i komfortowo, jej temperatura nie może być zbyt niska ani zbyt wysoka. Chociaż zbyt niska temperatura oznacza tylko brak komfortu z używania wody, to w przypadku zbyt wysokiej temperatury konsekwencją mogą być nawet oparzenia. Taki problem może się pojawić przy źródłach energii pozbawionych automatyki, takich jak kotły na paliwo stałe lub kolektory słoneczne. Przy takich sposobach podgrzewania wody, temperaturą nie da się sterować, zatem może ona gwałtownie wzrosnąć. Co prawda rozwiązaniem może być mieszanie wody ciepłej z zimną, w celu wyrównania temperatury, jednak należy się liczyć z tym, że ktoś z domowników lub np. gość korzystający z urządzenia poboru wody po raz pierwszy, mogą po prostu o tym zapomnieć.

    O wiele lepszym wyjściem z takiej sytuacji będzie zainstalowanie termostatycznego zaworu mieszającego. Działa to tak, że ustawiamy temperaturę wody, która może przepłynąć przez zawór, a jeśli temperatura wody w zbiorniku będzie wyższa od ustawionej, zawór automatycznie wymiesza ją z zimną wodą zanim trafi do kranu. W taki sam sposób działają termostatyczne baterie mieszające, jednak w ich przypadku potrzeba zamontować więcej niż jedno urządzenie, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

    Cyrkulacja wody

    Jak już było wspomniane wcześniej, cyrkulacja oznacza, że woda krąży w pętli wytworzonej przez rury. Konsekwencją cyrkulacji jest zwiększona wygoda, gdyż ciepła woda leci z kranu od razu po odkręceniu, bez potrzeby oczekiwania na nagrzanie się zimnej wody stojącej w rurach. Wymaga to jednak montażu pompy, która spowoduje krążenie wody. Jednak cyrkulacja nie zawsze jest potrzebna, w przypadku gdy punktu poboru nie są zbytnio oddalone od kotła, oczekiwanie na nagrzanie się wody nie powinno być uciążliwe.

    Podsumowanie

    Ciepła woda użytkowa jest tak samo ważna jak ogrzewanie domu, jeśli nawet nie ważniejsza. Dom ogrzewamy tylko w sezonie grzewczym, natomiast z ciepłej wody korzystamy zarówno w zimie, jak i w lecie, kiedy nie potrzebujemy ogrzewania w pomieszczeniach. Z tego powodu, podjęcie decyzji o sposobie przygotowania c.w.u. powinno być przede wszystkim oparte o możliwość zapewnienia stałego dopływu ciepłej wody. Choć chwilowy brak ciepłej wody może nie być problemowy, to jednak w przypadku dłuższej przerwy w dostępie do c.w.u. mogą pojawić się takie trudności, jak na przykład brak możliwości skorzystania z prysznica. Do wyboru mamy elektryczne i gazowe podgrzewacze, które z kolei dzielą się na podgrzewacze pojemnościowe i przepływowe. Można także używać podgrzewacza przepływowego z zasobnikiem, czyli podgrzewacza dwufazowego. Każda z wymienionych metod posiada jednak nie tylko zalety, ale również wady, czasami takie, które w konkretnych sytuacjach uniemożliwiają instalację danego podgrzewacza. Dlatego też decyzja o wyborze sposobu podgrzewania wody powinna być przemyślana, a najlepiej dokonana przy pomocy fachowca.

    Kategoria artykułu:
    Dom i ogród

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.