background img
banner

    Jakie są możliwości centralnego ogrzewania w domu jednorodzinnym (CO)

    3 lata temu przez
    Jakie są możliwości centralnego ogrzewania w domu jednorodzinnym (CO)

    Ogrzewanie centralne to rozwiązanie znane i stosowane od lat. Obok niego, mamy do wyboru również ogrzewanie miejscowe. Różnica między tymi dwoma sposobami jest taka, że w przypadku ogrzewania miejscowego każde pomieszczenie, które chcemy ogrzać musi mieć swoje własne źródło ciepła. Natomiast ogrzewanie centralne jest o tyle wygodniejsze, że z jednego źródła dostarczamy ciepło do całego domu.

    Budowa ogrzewania centralnego

    W skład centralnego ogrzewania wchodzi:

    • źródÅ‚o ciepÅ‚a, czyli najczęściej piec (kocioÅ‚ c.o.), gdzie w procesie spalania paliwa powstaje energia. Paliwa używane w ogrzewaniu centralnym to na przykÅ‚ad wÄ™giel kamienny, gaz ziemny, ropa naftowa, LPG. InnÄ… możliwoÅ›ciÄ… jest elektryczne zasilanie ogrzewania centralnego, za pomocÄ… tzw. elektrycznego pieca akumulacyjnego
    • system dystrybucji ciepÅ‚a, to nic innego jak instalacja grzewcza stworzona z kanałów powietrznych lub rur (w zależnoÅ›ci od tego czym ogrzewamy), które Å‚Ä…czÄ… źródÅ‚o ciepÅ‚a z pomieszczeniami, które majÄ… być ogrzane
    • elementy przekazujÄ…ce, które rozprowadzajÄ… w pomieszczeniu dostarczone ciepÅ‚o, w przypadku instalacji powietrznych sÄ… to kratki grzewcze, a przy instalacjach cieczowych kaloryfery.

    Rodzaje ogrzewania

    Głównie centralne ogrzewanie dzieli się na grawitacyjne lub model z pompą. Wybór ogrzewania grawitacyjnego sprawdzi się w przypadku, gdy mamy problemy z dostawą prądu, gdyż ta opcja nie wymaga energii elektrycznej. Minusem tego rozwiązania jest jednak to, że zarówno piec/kocioł jak i grzejniki muszą być rozmieszczone na tym samym poziomie oraz w małych odległościach od siebie.

    Ogrzewanie centralne z pompą jest zatem o wiele popularniejsze niż grawitacyjne. Przy odpowiednim doborze pompy obiegowej, zapewniona jest cyrkulacja wody, która może pokonywać kolejne kondygnacje. Również przy tym rodzaju możliwy jest szeroki wybór form ogrzewania, jak na przykład ogrzewanie podłogowe, sufitowe lub wodne nagrzewnice powietrza.

     

    Rodzaje dostępnych surowców

    • Gaz ziemny

    choć nie jest to najpopularniejsza forma ogrzewania w Polsce, to z pewnością jest jedną z najwygodniejszych pod względem rozmieszczenia. Kotły gazu ziemnego bowiem nie muszą być przechowywane w specjalnych kotłowniach, ponieważ są na tyle małe, że można je umieścić np. w kuchni lub łazience. Ponadto, kotły gazowe nie zanieczyszczają pomieszczenia, w którym się znajdują. Cena tego sposobu ogrzewania to około 0,25 zł/kWh.

    • Gaz pÅ‚ynny

    kotły gazowe można także zasilać gazem płynnym, czyli propanem ze zbiornika obok domu. W celu używania tego sposobu należy jednak wymienić dysze i wyposażyć kocioł w elektroniczny moduł sterujący. Dodatkowo, w nowszych piecach, sterowniki same potrafią zadbać o jak najczystsze spalanie paliwa. Cena takiego rozwiązania waha się od 0,25 zł/kWh w przypadku, gdy posiadamy własny zbiornik gazu, do 0,40 zł/kWh gdy kupujemy gaz od dostawcy.

    • WÄ™giel

    jest to nadal zdecydowanie najpopularniejszy sposób ogrzewania w naszym kraju. DziÄ™ki ewolucji kotłów, sÄ… one już w dużej mierze zautomatyzowane. Jednak użytkownik nadal musi co parÄ™ dni uzupeÅ‚niać opaÅ‚ i usuwać popiół i co najważniejsze, czyÅ›cić piec. W tym przypadku cena to jedynie 0,15 – 0,20 zÅ‚/kWh. Jednak ze wzglÄ™du na zanieczyszczenia, jakie wywoÅ‚uje ogrzewanie wÄ™glem, odchodzi siÄ™ stopniowo od tego rozwiÄ…zania.

    • Drewno

    w tym przypadku mamy do czynienia z odnawialnym paliwem. Jest ono spalane w kotłach bez podajnika lub w kominkach czy piecach. Jednak obsługa takiego kotła jest bardzo absorbująca i wymaga sporo pracy. Ten rodzaj opału podobnie do węgla jest stosunkowo tani, gdyż cena wynosi około 0,15 zł/kWh.

    Sposoby rozprowadzania ciepła

    • Grzejniki żeliwne

    ta forma obecnie jest coraz rzadziej wybierana. Głównie ze względu na ich wygląd, który nie sprzyja estetyce pomieszczenia. Poza tym, zbiera się na nich sporo kurzu, co raczej jest dużym utrudnieniem dla alergików. Największym minusem grzejników żeliwnych jest jednak brak utrzymywania stałej temperatury w pomieszczeniu, a także stosunkowo długi czas nagrzewania i stygnięcia. Plusem natomiast jest bezawaryjność, ponieważ mogą pracować bez usterek nawet przez kilka lat.

    • Grzejniki aluminiowe/stalowe

    przede wszystkim nagrzewają się, a co za tym idzie również stygną, o wiele szybciej niż żeliwne. Z tego powodu oczekiwanie na ogrzanie pomieszczenia jest dużo krótsze. Mała pojemność wodna sprawia, że nadają się do instalacji sterowanych automatycznie, wyposażonych w termostaty.

    • Ogrzewanie podÅ‚ogowe

    jest to dobry wybór w przypadku, gdy nie zamierzamy zasłaniać podłogi wieloma grubymi, puchatymi dywanami. Również ustawianie wielu mebli bez nóżek sprawia, że ogrzewanie podłogowe mija się z celem. Taka forma sprawdzi się więc najlepiej w łazience. Warto jednak dodać, że do wyboru mamy tzw. podłogówkę elektryczną lub wodną. Elektryczną można w zasadzie zamontować w każdym momencie, gdyż jest ona układana pod panelami lub płytkami. Wodna natomiast wymaga poważnego remontu, gdyż rury ogrzewania podłogowego montuje się pod wylewką podłogową.

    • Ogrzewanie sufitowe

    sprawdzi się, gdy zależy nam na ogrzewaniu płaszczyznowym, ale marzymy o dywanach. Można tutaj również pokusić się o płaszczyznowe ogrzewanie ścienne, jednak wtedy również ustawione przy ścianie meble będą blokować dostarczanie ciepła, a elementy takie jak okna i drzwi, zmniejszają powierzchnię ogrzewania. Zatem umieszczenie przewodów na suficie wydaje się najlepszą opcją ogrzewania płaszczyznowego do domów jednorodzinnych.

    Plusy i minusy ogrzewania centralnego

    Każdy poszczególny rodzaj ogrzewania centralnego posiada zalety, ale również wady. Z tego powodu decyzję o wyborze sposobu ogrzewania centralnego powinno się podejmować indywidualnie, biorąc pod uwagę właśnie plusy i minusy danego rozwiązania.

    Do zalet centralnego ogrzewania można zaliczyć zajmowanie małej przestrzeni w pomieszczeniu ogrzewanym. Grzejniki ścienne nie przeszkadzają w codziennym korzystaniu z pomieszczeń, a ogrzewanie płaszczyznowe jest całkowicie niewidoczne. Pojawia się tutaj też jednak minus centralnego, którym jest zazwyczaj wymóg posiadania kotłowni, w której można zainstalować piec. Zatem jeśli nie posiadamy wolnego pomieszczenia, które można przekształcić w kotłownię, konieczne będzie postawienie tzw. dobudówki.

    Kolejnym plusem centralnego jest brak zanieczyszczenia ogrzewanego pomieszczenia. W przypadku kominków, w ogrzewanym pokoju pojawia się często popiół i spaliny, które nie tylko wpływają niekorzystnie na estetykę, ale także na samopoczucie osób przebywających w danym pokoju. Minusem z kolei jest fakt, że w przypadku usterki kotła, utracimy ogrzewanie w całym domu, natomiast awaria kominka bądź pieca, skutkowałaby brakiem ciepła tylko w pomieszczeniu, w którym kominek lub piec się znajduje.

    Zaletą ogrzewania centralnego jest również możliwość używania odnawialnych źródeł energii,a także duża automatyzacja przepływu ciepła. Użytkownik nie musi więc dbać o odpowiednią temperaturę w każdym pomieszczeniu z osobna. Kotły mogą pracować całą dobę, dostarczając ustaloną ilość ciepła do całego domu, co jest niemożliwe w przypadku pieca miejscowego, który w nocy może wystygnąć. Natomiast minusem jest duża cena zainstalowania kotła oraz instalacji c.o. W zasadzie montaż oraz materiały to koszt około kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy.

    MPZP, czyli od czego zacząć

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) jest punktem startowym w wyborze sposobu ogrzewania. Jest to dokument uchwalony przez władze samorządowe, który określa dopuszczalne sposoby ogrzewania. Brane są tutaj pod uwagę możliwe sposoby wykorzystania gruntu oraz charakterystyka domu. Często można napotkać zakaz stosowania węgla lub drewna jako paliwa opałowego, dlatego też raczej nie warto stawiać na te metody ogrzewania. MPZP to akt prawny, a niestosowanie się do niego może skutkować nałożeniem kary, dlatego każdy, przed wyborem sposobu ogrzewania powinien zapoznać się z tym dokumentem.

    Sterowanie ogrzewaniem

    Automatykę sterowania ogrzewaniem w domu można podzielić na dwa typy, pokojową i pogodową. Przy pokojowej czujnik mierzy temperaturę w wybranym pomieszczeniu. Może on być zamontowany na stałe, czego jednak się nie poleca gdyż wtedy pomiar może być niewiarygodny w przypadku np. nagrzewania czujnika przez słońce. Inną opcją jest czujnik przenośny, który można ustawić w dowolnym miejscu.

    Drugi typ automatyki, czyli pogodowy, jak sama nazwa wskazuje, opiera siÄ™ o temperaturÄ™ zewnÄ™trznÄ…. Oznacza to, że im niższa temperatura na zewnÄ…trz, tym wiÄ™cej ciepÅ‚a należy dostarczyć i odwrotnie. Automatyka pogodowa pozwala dziaÅ‚ać  wyprzedzeniem, gdyż ten rodzaj dziaÅ‚a nawet w przypadku niewyczuwalnego przez nas ochÅ‚odzenia. Niestety jednak, przy tej formie nie uwzglÄ™dnia siÄ™ na przykÅ‚ad ciepÅ‚a dostarczanego przez sÅ‚oÅ„ce.

    Automatyka pokojowa zalecana jest przy stosowaniu grzejników ściennych, natomiast pogodowa ptz ogrzewaniu podłogowym lub sufitowym. Ostatnio jednak coraz częściej użytkownicy decydują się na zastosowanie obu typów wspólnie, dla jeszcze lepszych efektów.

    Podsumowanie

    Na rynku dostępnych jest wiele możliwości ogrzewania centralnego. Przed dokonaniem wyboru niezwykle istotne jest zapoznanie się z MPZP, które uchwala się indywidualnie dla każdego budynku. Z pewnością pomoże to w wyborze sposobu ogrzewania, gdyż dzięki temu wykluczymy niektóre formy. Poza tym warto przyjrzeć się nie tylko zaletom, ale również minusom metody, która nas interesuje. Wybór ogrzewania centralnego to jedna z najważniejszych, a zarazem najcięższych decyzji przy budowie domu. Należy mieć na uwadze fakt, że niektóre sposoby, na przykład wodne ogrzewanie podłogowe, przy awarii będą wymagały w zasadzie rozebrania całej podłogi. Z kolei ogrzewanie elektryczne jest również niepewne, gdyż przy przerwie w dostawie prądu nie będziemy w stanie ogrzać domu. Jak więc można wywnioskować, podjęcie decyzji o sposobie ogrzewania centralnego może być niezwykle trudne, dlatego powinna to być dobrze przemyślana decyzja, co jednak jest z pewnością utrudnione ze względu na różnorodność możliwości ogrzewania.

    Kategoria artykułu:
    Dom i ogród

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.