background img
banner

  Jak urządzić salon z otwartą kuchnią?

  7 lat temu przez
  salon z kuchnią

  Kuchnia połączona z salonem to nie nowość w aranżacjach wnętrz. Już od lat praktykuje się takie powiększanie przestrzeni. Ale żeby urządzić i praktyczną kuchnię i ładny salon trzeba odpowiednio zaplanować ustawienie mebli oraz rozmieszczenie sprzętów kuchennych.

  Dlaczego warto mieć otwartą kuchnię?

  Otwartą kuchnię warto mieć przede wszystkim po to, aby nie rozdzielać gotowanie z przyjemnością rozmów z gośćmi czy rodziną przebywającą w tym czasie w salonie. Ale jest też drugi bardziej prozaiczny powód. Niektóre kuchnie są pomieszczeniami ciemnym, bez okien, które trudno dobrze oświetlić. Salon z kolei zawsze ma przynajmniej jedno okno. Dlatego połączenie tych dwóch pomieszczeń sprawia, że w obu jest jasno i przytulniej.

  Ponadto łatwiej też przenieść przygotowane jedzenie, gdy nie trzeba otwierać kilku par drzwi przed sobą. A do tego można nawet oddzielić kuchnię od salonu stołem jadalnianym lub wyspą, aby było jeszcze łatwiej i przyjemniej.

  Jakie meble salonowe do otwartej kuchni?

  Przede wszystkim trzeba zgrać razem dwie przestrzenie i spojrzeć na nie jak na całość. Nie można urządzić salonu w stylu retro i wstawić takich mebli, a w części kuchennej pójść w nurt modernizmu, ponieważ to zupełnie nie będzie do siebie pasować. Potrzebne jest wyczucie harmonii. Dlatego najlepiej jest wybrać meble do slaonu klasyczne i kuchnię umeblować również w ten sposób. Jasne, neutralne kolory, drewniane meble czy okleiny w kolorze drewna będą i zawsze modne i wygodne, kiedy będziemy chcieli zmienić aranżację.

  Można bez problemu kupić gotowe meble salonowe i otwartej kuchni. Wiele firm oferuje gotowe zestawy, gdzie zmienia się jedynie kolor czy ilość mebli. W ten sposób można bardzo szybko dokonać wyboru. Jednak najlepiej jest wybrać kuchnię zabudowaną indywidualnie i zlecić wykonanie mebli stolarzowi. Taka kuchnia na pewno będzie funkcjonalna. Warto też postawić na wyspę przedzielającą część kuchenną od salonu. Albo zrobić to wstawiając stół jadalniany.

  Poza meblami

  Granicę między kuchnią a salonem można wyznaczyć też podłogą lub kolorem ścian. W kuchni najbardziej praktyczne są kamienne kafle albo podłoga wykonana z płytek ceramicznych. Ale w pokoju dziennym te materiały wyglądają zimno i nie sprawiają dobrego wrażenia. Dlatego w tej części pomieszczenia dobrze jest wykończyć drewnianymi deskami albo parkietem. Jaśniejsze ściany można zostawić w kuchni, w której przyda się zabawa kolorem i dodatkowe doświetlenie. Natomiast w salonie można zastosować beże, brązy czy nawet różowe barwy, aby podkreślić, że jest to już inna część tego samego pomieszczenia.

  Kategoria artykułu:
  Dom i ogród

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *