background img
banner

    Jak produkuje się piwo

    7 lat temu przez
    produkcja piwa

    Historia wytwarzania piwa sięga czasów starożytnej Mezopotamii. Ten najbardziej popularny napój alkoholowy warzony jest już od 6 tysięcy lat i co ciekawe – technologia produkcji stosowana przez współczesne browary przemysłowe i mini warzelnie nie uległa przez wieki znacznym modyfikacjom. Do przygotowania napoju wykorzystuje się nieustannie proces chemiczny tj. fermentację alkoholową.

    Etapy produkcji piwa

    Do wyrobu złotego trunku potrzebne są dedykowane urządzenia do produkcji piwa oraz odpowiednie składniki tj. słód jęczmienny, chmiel, drożdże oraz woda. Słód po zmieleniu (ześrutowaniu) umieszcza się z przefiltrowaną wodą w specjalnej kadzi zaciernej, po czym podgrzewa i miesza otrzymując ekstrakt wyjściowy. Kolejnym etapem produkcji jest umieszczenie powstałego ekstraktu w kadzi filtracyjnej, w której następuje oddzielenie nierozpuszczonych elementów śruty słodowej od klarownej cieczy czyli tzw. brzeczki.

    Uzyskanie brzeczki jest wstępem do właściwego warzenia. Ciecz pompowana jest do kotłów warzelniczych, których zawartość – po dodaniu chmielu – podgrzewana jest do optymalnej temperatury. Kiedy ciecz nabierze pożądanego koloru, goryczy oraz przejrzystości płyn należy schłodzić w kolejnej kadzi – osadowej.

    Uzyskanie odpowiedniej temperatury gwarantuje prawidłową pracę drobnoustrojów jednokomórkowych czyli drożdży, które na tym etapie dodaje się do wytworzonej substancji. Ich rolą jest rozkładanie cukrów – w wyniku działania grzybów otrzymuje się alkohol etylowy oraz dwutlenek węgla. Proces fermentacji przebiega około dwóch tygodni i w jego efekcie piwo staje się napojem alkoholowym.

    Końcową fazą produkcji jest przepompowanie piwa do tanków leżakowych, w których przez kilka dni piwo (w temperaturze około 1 stopnia Celsjusza) leżakuje dojrzewając i nabierając klarowności. Następnie po raz kolejny dokonuje się filtracji po czym produkt jest gotowy do rozlania w butelki.

    Urządzenia do produkcji piwa w mini browarach

    O ile domowe zestawy piwowarskie można nabyć w Internecie za niewielką kwotę, o tyle wyposażenie, pozwalające na przygotowanie autorskich trunków oferowanych przez mini warzelnie, jest już większą inwestycją.

    W skład profesjonalnych zestawów do warzenia piwa wchodzą śrutowniki, zbiorniki podgrzewające wodę, piece do gotowania brzeczki oraz chłodnice cieczy, pojemniki do filtracji, fermentacji, przechowywania cieczy, a także system wspomagający proces rozlewu.

    Wszystkie urządzenia do produkcji piwa muszą być wyprodukowane z wysokiej klasy materiałów zapewniających bezpieczeństwo zdrowia przyszłego konsumenta (na przykład ze stali nierdzewnej lub ewentualnie z użyciem miedzi).

    W zależności od objętości mini warzelnie mogą produkować od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy hektolitrów piwa rocznie.

    Kategoria artykułu:
    Czas wolny

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *