background img
banner

  Jak prawidłowo rozprowadzać nagrzane powietrze w kominkach z wkładem kominkowym?

  6 lat temu przez
  przewody wentylacyjne izolowane

  Kominek najczęściej ogrzewa jedynie pokój, w którym się znajduje. Jeśli jednak chcemy, aby ciepło przez niego generowane rozchodziło się po całym domu, powinniśmy zastanowić się nad DGP, czyli dystrybucją gorącego powietrza w całym domu. Jak działa DGP i jak zrobić to efektywnie?

  Działanie dystrybucji gorącego powietrza

  Wkład kominkowy, którego temperatura się podwyższa może rozprowadzać ciepło poprzez przewody wentylacyjne izolowane ułożonych w wybranych miejscach budynku. DGP może odbywać się dwoma sposobami. Jednym z nich jest grawitacja – a systemy na niej oparte są znacznie tańsze – lub wymuszenie. Kominki rozprowadzające ciepło poprzez grawitacje będą również mniej awaryjne. Będziemy mogli cieszyć się przyjemną temperaturą w całym domu niezależnie od awarii wentylatora, czy prądu. Niestety jednak decydując się na DGP grawitacyjne w znaczny sposób ograniczamy możliwości rozprowadzenia ciepła po całym domu. Problemy zaczynają się już wtedy, gdy odległość od czopucha będzie większa niż 2-3 metry. Powietrze nie będzie mogło dotrzeć do wylotów, gdyż nie osiągnie odpowiedniej prędkości, dlatego jeśli chcemy cieszyć ciepłem z kominka w innych miejscach naszego domu (takich, które są bardziej oddalone) dobrym pomysłem będzie instalacja DGP wymuszonego. Do jego wprowadzenia niezbędne będą turbiny nawiewne, które będą zasysać gorące powietrze z kominka, a następnie tłoczyć je do poszczególnych odnóg całego systemu.

  przewody wentylacyjne izolowane

  Przewody wentylacyjne izolowane – ich istota w budowie systemu

  Bardzo ważne zadanie w całym systemie wentylacyjnym służącym do rozprowadzenia gorącego powietrza po mieszkaniu będą stanowić przewody. Muszą one wyróżniać się nie tylko odpowiednią wytrzymałością termiczną, ale również mieć właściwy kształt (przekrój), który nie zaburzy transportu powietrza.

  Odpowiednio dobrane izolowane przewody wentylacyjne będą chronić cały system przed stratami ciepła, a tym samym sprawią, że cała konstrukcja będzie bardziej ekonomiczna. Co więcej, przewody wentylacyjne z izolacją zapewnią ciche działanie nawiewu i zadbają o właściwy strumień powietrza.

  O DGP pomyśl już na etapie budowy

  Tak, jak wspominaliśmy na wstępie… Jeśli chcesz, aby Twój dom ogrzewany był ciepłem wytworzonym przez kominkiem, o montażu systemu wentylacji musisz pomyśleć już na etapie budowy. Dzięki temu możliwe będzie odpowiednie dopasowanie jego konstrukcji do Twoich potrzeb – przygotowanie miejsca na umieszczenie izolowanych przewodów wentylacyjnych – a cała instalacja będzie działać prawidłowo.

  Kategoria artykułu:
  Dom i ogród

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *