background img
banner

    Nauka czytania poprzez zabawę

    11 lat temu przez
    edukacja dziecka

    Nauka czytania to proces, który u większości dzieci wiąże się z rozpoczęciem edukacji szkolnej. Jednak, umiejętność łączenia ze sobą literek w słowa, dziecko może nabyć znacznie wcześniej niż dopiero w wieku 6 czy 7 lat. Jedyna kwestia o której należy pamiętać to sprowadzenie nauki czytania do zabawy.Przed rozpoczęciem procesu nauki czytania trzeba wziąć pod uwagę odpowiednie nastawienie rodzica. Najistotniejszym aspektem jest tu odrzucenie przez niego swoich ambicji. Nie wszystkie dzieci uczą się czytać w takim samym tempie i z taką samą chęcią, dlatego też zmuszenia dziecka do tego, jest najlepszym sposobem, by je skutecznie zniechęcić do dalszej nauki.

    Nauka czytania u małego dziecka to przede wszystkim zabawa. Nie ma tu co również oczekiwać, iż będzie on grzecznie i cierpliwie siedziało nad książką. Jedynie sprowadzenie nauki do formy zabawy może przynieść jakikolwiek efekt u dzieci w wieku przedszkolnym. Bardzo ważne jest również podejście rodzica. Dzieci bardzo silnie wyczuwają nastrój dorosłych, więc wszelka irytacja czy niezadowolenie rodzica będzie dziecko zniechęcać do dalszej nauki. Jednak najistotniejsze jest tu niezmuszanie dziecka do nauki. Jeśli dziecko jest rozkojarzone i ewidentnie nie chcę się uczyć, lepiej odłożyć naukę na inny dzień. Nauka na siłę nie przyniesie żadnych rezultatów i co gorsza – zniechęcić dziecko do siebie.

    O ile tradycyjne metody nauki – takie jak książki, zeszyty i tablice, świetnie sprawdzają się w szkole, w domu nie warto z nich korzystać. Im bardziej dziecko zaciekawione, a nauka urozmaicona, tym lepszy przyniesie efekt. Oto kilka przedmiotów, które mogą w tym pomóc:

    • książeczki dla dzieci – warto podczas czytania bajek, pokazywać dziecku literki i poprzez łączenie ich z konkretnymi wyrazami, wzbudzać u nich pożądane skojarzenia, np. “s” jak “słońce”. Zapamiętywanie liter ułatwia także porównywanie ich do obrazów znanych dziecku, np. literka “s” wygląda jak wijący się wąż. Warto również narysować dziecku obraz z jakim ma mu się kojarzyć dana literka.
    • magnesy na lodówki w formie liter – nawet, jeśli dziecko nie zna jeszcze literek, zabawa takimi magnesami pozwoli mu poznać ich wygląd, przez co łatwiej będzie mu się ich potem nauczyć. Ciekawym pomysłem jest również farba magnetyczna, która pozwala przyklejać literki również na ścianach.
    • obcowanie z klawiaturą komputera – pełen alfabet zawarty na klawiaturze pomoże mu zaznajomić się z literkami, a poprzez ich przyciskanie i pojawianie się w jakimkolwiek edytorze tekstu, łatwiej będzie mu zapamiętać ich wygląd.
    • puzzle, klocki i układanki z literami – to kolejna metoda, dzięki której dziecko poprzez zabawę i układanie klocków czy puzzli może obcować i poznawać literki. Można tu np. kazać dziecku wybierać literki o konkretnym kształcie, segregować je czy też łączyć w pary.
    • spacer – także i na spacerze dziecko może uczyć się literek. Różnego rodzaju znaki drogowe, reklamy, szyldy czy zwykłe napisy stają się podczas niego pomocami naukowymi. A poprzez regularne spacery tą samą trasą, poznany przez dziecko materiał utrwala się.
    • Elementarz – skuteczny może okazać się również zwykły Elementarz. Literki są w nim bardzo ładnie wyeksponowane, przez co systematyczne pokazywanie dziecku konkretnych liter sprawi, iż po pewnym czasie same zapadną mu w pamięci.

    Nauka poprzez zabawę to najefektywniejsza forma nauczania dzieci. Dlatego też, zapoznawanie ich z literami poprzez różnego rodzaju zabawki sprawia, iż dziecko znacznie skuteczniej zapamiętuję litery, w efekcie czego prostszym staje się dla niego późniejszy proces nauki czytania. Należy o tym pamiętać pragnąc nauczyć dziecko czytać zanim rozpocznie ono edukację szkolną.

    Kategoria artykułu:
    Nauka

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *