background img
banner

  Jak działa spawarka TIG?

  3 lata temu przez
  jak działa spawarka TIG

  Spawanie to łączenie materiałów metalopochodnych pod wpływem wysokiej temperatury. Wyróżniamy różne metody spawania pozwalające na pracę w zróżnicowanych warunkach i łączenie zróżnicowanych materiałów. Jedną z najpopularniejszych metod spawania jest spawanie elektrodą wolframową w osłonie gazów obojętnych, czyli tak zwane spawanie TIG. Spawanie metodą TIG jest bardzo uniwersalne, powszechnie stosowane zarówno w przemyśle, jak i w amatorskim użyciu. Na czym polega spawanie spawarką TIG i jak działa to urządzenie?

  Spawarka TIG – zasadza działania

  Podczas spawania metodą TIG używana jest specjalna wolframowa elektroda, odporna na wysoką temperaturę. Za pośrednictwem tejże elektrody doprowadzony jest prąd, który tworzy łuk spawalniczy, za pomocą którego ogrzewany i topiony jest spawany materiał. Bezpośrednio przy elektrodzie znajduje się dysza gazu osłonowego, który emitowany jest podczas spawania, gaz zabezpiecza podgrzewany materiał przed reakcją z powietrzem. Najczęściej gazem osłonowym jest hel, argon lub mieszanki tych gazów. Ważne, aby gazem osłonowym był gaz obojętny, który zabezpiecza przed reakcjami chemicznymi z rozgrzanym spawanym materiałem oraz powstałym jeziorkiem spawalniczym. Dzięki temu powstała spoina jest trwała i estetyczna. Do spawania metodą TIG potrzeby jest specjalny drut spawalniczy, podawany z zewnątrz z pomocą specjalnego podajnika drutu.

  spawarka tig

  Spawarka TIG – jaka najlepsza?

  Wybierając spawarkę TIG, należy dokładnie określić przeznaczenie oraz parametry, na których nam zależy. Popularność spawarek TIG związana jest z ich funkcjonalnością oraz wysoką jakością powstałej spoiny. Jednak spośród dostępnych spawarek TIG można spotkać urządzenia charakteryzujące się bardzo zróżnicowanymi parametrami. Jaką kupić skwarkę TIG do aluminium, czym charakteryzuje się spawarka TIG MMA, jakie parametry powinna mieć dobra spawarka TIG? Na te i wiele innych pytań warto poznać odpowiedzi przed podjęciem decyzji zakupowej.

  Kategoria artykułu:
  Przemysł

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *