background img
banner

  Jak dbać o akumulator samochodowy?

  5 lat temu przez
  Sklep ze akumulatorami

  W przypadku większości kierowców wiedza na temat akumulatora samochodowego sprowadza się do tego, iż jest to bateria dostarczająca prąd do samochodu. Najczęściej kierowcy zwracają uwagę na akumulator wyłącznie wtedy, gdy odmówi on posłuszeństwa i samochód nie może odpalić. Zazwyczaj ma to miejsce zimą, podczas mrozów. Warto jednak pamiętać, iż dzięki kilku podstawowym zasadom możemy wydłużyć żywotność akumulatora, a co za tym idzie oszczędzić sobie dodatkowych wydatków. W ten sposób unikniemy także nerwów spowodowanych sytuacją, w której samochód nagle nie chce zapalić.

  Jak wydłużyć żywotność akumulatora w naszym samochodzie?

  Do naładowania akumulatora w trakcie jazdy samochodem konieczne jest włączenie silnika na co najmniej godzinę, a jazda wyłącznie na krótkich dystansach może spowodować szybkie rozładowanie się baterii lub nawet jej uszkodzenie. Dlatego warto wyrobić sobie nawyk regularnego wyruszania samochodem w dalszą trasę lub raz na jakiś czas po prostu wybrać okrężną drogę do domu. Dzięki tego typu zabiegom jesteśmy w stanie przedłużyć żywotność akumulatora nawet o dwa lata, dlatego warto wprowadzić je do swoich nawyków.

  Sklep ze akumulatorami

  Największym wrogiem akumulatora w naszym samochodzie są mrozy. Wydajność każdej baterii podczas panowania ujemnych temperatur spada, ponadto zimą zapotrzebowanie pojazdu na prąd wzrasta, co w połączeniu doprowadza do szybkiego rozładowywania się akumulatora. Ażeby zapobiec niespodziewanemu unieruchomieniu samochodu, warto pamiętać o sprawdzaniu prognozy pogody, aby w przypadku, gdy zapowiadane są temperatury poniżej -10 stopni Celsjusza, móc się na nie przygotować. Należy wtedy wymontować akumulator z samochodu na noc i pozostawić go w ciepłym pomieszczeniu. Najlepiej zabrać go ze sobą do domu, o ile jest to tylko możliwe. Taki zabieg jest trochę kłopotliwy, jednak dzięki niemu unikniemy całkowitego rozładowania akumulatora, a nawet jego poważnego uszkodzenia. Ważna jest również codzienna eksploatacja akumulatora – powinien on być zawsze czysty, dbajmy o to by styki przewodów nie były zabrudzone, warto także raz na jakiś czas czyścić klemy.

  Zadbaj o jakość akumulatora

  Chcąc uniknąć konieczności szybkiej wymiany zamontowanego akumulatora, warto wybrać wysokiej jakości baterię. Polecamy zakup sprzętu od zaufanego producenta w renomowanym sklepie, znanym ze sprzedaży jedynie najlepszych części do samochodów. Sklep z akumulatorami powinien posiadać szeroki wybór, aby możliwe było dostosowanie baterii do potrzeb danego pojazdu. Nie dla każdego samochodu ten sam akumulator jest tym najlepszym.

  Kategoria artykułu:
  Motoryzacja

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *