background img
banner

  Internetowa matura

  13 lat temu przez

  Jeszcze do nie dawna codziennością w przygotowaniach do egzaminu dojrzałości były korepetycje czy wspólne uczenie. Teraz, aby rozwijać swoją wiedzę i przygotować się do matury wystarczy komputer i dostęp do Internetu, gdzie na maturzystów czekają serwisy internetowe, o tematyce edukacyjnej, wypełnione często bezpłatną wiedzą. Statystki portalu e-zadania.pl pokazują, że pomimo tak łatwego dostępu do materiałów dydaktycznych uczniowie szkół ponadgimnazjalnych wciąż odkładają naukę maturalną na ostatnią chwilę.

  Matura w internecie

  Internetowe korepetycje?

  Serwis edukacyjny dostępny na stronie www.e-zadania.pl działa już ponad rok. Został on stworzony w ramach współpracy ze specjalistami i nauczycielami, którzy na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą. Głównym celem jaki przyświecał autorom projektu było przede wszystkim stworzenie skutecznych rozwiązań, które pomogą uczniom uczęszczających do liceum, gimnazjum i szkoły podstawowej w nauce matematyki. Serwis stworzony jest z kilku tysięcy filmów, zadań i testów. Wszystkie zaprezentowane w nim materiały przygotowane zostały w nowatorski sposób, który dotychczas nie był stosowany na polskim rynku.

  Wiesław Ziaja, właściciel e-zadania.pl dodaje: Jako nauczyciel pracuję na co dzień z młodzieżą szkolną, która coraz bardziej interesuje się internetem i treściami w nim oferowanymi, poświęcając jednocześnie mniej czasu na naukę. Sam wielokrotnie korzystałem z udogodnień jakie oferuje internet w pracy z młodzieżą, którą się opiekuję i stąd pomysł na stworzenie portalu, który robiłby to na większą skalę. Dzięki pomocy firmy Ideo oraz pozyskaniu środków unijnych stało się to możliwe.

  Darmowy dostęp do wiedzy

  Wszelkie materiał dostępne w serwisie zaprezentowane są w formie video. Twórcy serwisu duży nacisk położyli także na samodzielną naukę, co możliwe jest dzięki odpowiednio przygotowanym narzędziom. Odpowiednie posegregowanie materiałów dodatkowych i filmików ułatwia systematyczne uzupełnianie swojej wiedzy. Nie należy również zapominać o najważniejszym aspekcie jakim jest całkowicie bezpłatny dostęp do portalu. Jednak nawet tak dobrze przygotowany portal nie jest w stanie zmienić nawyków młodych Polaków. Zgodnie z tradycją nauka maturalna wiążę się nieodłącznie z odkładaniem wszystkiego na ostatnią chwilę.

  Rysunek 1. Statystyki odwiedzin serwisu www.e-zadania.pl w okresie 01.03.2011 – 04.05.2011 (źródło: Google Analytics)

  Mocna strona – zaplecze hostingowe

  Warto jest również zaznaczyć, że na 3 dni przed rozpoczęciem matury z matematyki portal zanotował około milion odsłon. Według statystyk użytkownicy spędzali na stronie średnio około 20 minut. W tym czasie obejrzeli oni niemal 500 tysięcy materiałów edukacyjnych generując przy tym ponad 2 TB transferu na łączu 200 Mbps.
  Gdyby nie stałe monitorowanie serwerów przez administratorów Ideo, osiągnięcie tak imponującego wyniku nie byłoby możliwe. W trakcie tego gorącego okresu na bieżąco byłem informowany o stale zmieniającej się sytuacji. Otrzymywałem także propozycje odpowiedniego dostosowania hostingu, dzięki którym umożliwiliśmy dostęp do wiedzy wszystkim, którzy tego potrzebowali. Uznaję to za nasz wspólny sukces – mówi Wiesław Ziaja.

  Krzysztof Kawalec, Kierownik Działu IT, Ideo Sp. z o.o. podsumowuje: Wielokrotnie już serwery, którymi zarządzamy, były wystawiane na próbę. Zarówno w przypadku stałego wysokiego obciążenia jak i okresowych skoków zainteresowania danym serwisem przykładamy dużą wagę do zapewnienia ich wysokiej dostępności oraz bezpieczeństwa przechowywanych tam danych. Posiadane przez nas doświadczenie w tym zakresie było jedną z przyczyn udostępnienia naszych usług dla szerszego grona klientów poprzez wydzielenie w naszych strukturach działu hostingu. Dzięki maturom i portalowi e-zadania.pl możemy powiedzieć, że my także zdaliśmy maturę.

  Kategoria artykułu:
  Nauka

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *