background img
banner

    Intercooler – podstawowe informacje

    10 lat temu przez

    Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego jaką rolę w samochodzie pełni intercooler. Jeszcze do niedawna część ta występowała jedynie w samochodach z silnikiem Diesla. Dzisiaj, intercooler obecny jest praktycznie w każdym pojeździe, niezależnie od rodzaju jednostki napędowej.

    Intercooler to element układu dolotowego, który do złudzenia przypomina chłodnicę wody. Na czym polega jego zadanie?

    intercooler podstawowe informacjeDzięki sprężarce, do silnika może zostać przekazana większa dawka powietrza, w krótszym odstępie czasu. Pozwala to na uzyskanie większej mocy jednostki napędowej, lecz wysoka temperatura sprężonego powietrza ma negatywny wpływ na proces spalania paliwa. Zadaniem intercoolera jest obniżenie tej temperatury – nawet o 40 stopni Celsjusza. Chłodniejsze powietrze ma większą gęstość dzięki czemu możliwe jest spalenie większej ilości mieszanki paliwowej, co z kolei skutkuje uzyskaniem większej mocy i wydajności.

    Jakie są najczęstsze problemy z intercoolerem i czym się objawiają?

    Awaria intercoolera może przyczynić się do pojawienia się poważnych uszkodzeń silnika. Jest on narażony na różnego rodzaju zanieczyszczenia, często zdarza się również że pojawia się w nim olej. Problem nie jest poważny jeśli są to śladowe ilości, gdyż olej gromadzi się w wyniku wracania spalin do silnika. Natomiast gdy oleju jest sporo może to oznaczać, że turbosprężarka lub jednostka napędowa jest mocno wyeksploatowana i zalecana jest wizyta w specjalistycznym warsztacie samochodowym. Biorąc pod uwagę umiejscowienie intercoolera nietrudno domyślić się, że jest on również narażony na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne powstałe w trakcie jazdy, np. poprzez kamienie wyrzucane spod kół poprzedzającego nas samochodu.

    Nieszczelny, bądź też uszkodzony intercooler powoduje zakłócenia w spalaniu paliwa, co z kolei skutkuje nieprawidłowym działaniem silnika. Po włączeniu się turbodoładowania, często pojawia się charakterystyczne przerywanie pracy jednostki napędowej. Ponadto możemy zaobserwować znaczny spadek mocy. Warto pamiętać, że bardzo ważna jest szczelność nie tylko samego intercoolera – równie ważne są przewody, którymi doprowadzane jest powietrze. Nieszczelność sprawia, że turbosprężarka nie wytwarza optymalnego ciśnienia i zmuszona jest do pracy na „podwyższonych obrotach”, co z kolei skutkuje jej szybszym zużyciem. Jazda z rozszczelnieniem jest także bardzo groźna dla jednostki napędowej.

    Mając na uwadze poprawnie działający silnik i cały układ dolotowy warto jest regularnie oczyszczać intercooler z gromadzącej się wody, oleju oraz opiłków metalu, które pojawiają się w wyniku zużywania się turbosprężarki.

    Tekst opracowany dzięki współpracy z: https://www.autochlodnice.com/chlodnice,wody-behr,hella,service/m,105,100103/

    Kategoria artykułu:
    Motoryzacja

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *