background img
banner

  Instalacje komercyjne powyżej 50 KW

  2 lata temu przez
  fotowoltaika

  Rolnicy, którzy są właścicielami dużych obszarów ziemi, mogą zainstalować na nich system fotowoltaiczny. Istnieje również możliwość wydzierżawienia tych terenów inwestorowi, który zajmie się opracowaniem technicznym, montażem, eksploatacją i konserwacją instalacji na gruntach rolnych. W ten sposób właściciel otrzymuje czynsz i nie musi zajmować się projektem, który wymaga dużo czasu, energii i specjalnych umiejętności. Jednak, aby tak duży system był opłacalny, musi to być dobrze przemyślana decyzja.

  Czy budowa farmy fotowoltaicznej się opłaca?

  Najważniejszym krokiem w przygotowaniu takiej inwestycji jest analiza finansowa. Opłacalność instalacji komercyjnych o mocy powyżej 50 KW zależy nie tylko od natężenia promieniowania słonecznego, ale również od wydajności zastosowanych paneli fotowoltaicznych. Nie bez znaczenia jest więc lokalizacja, charakterystyka  podłoża oraz straty powstające podczas konwersji prądu stałego na prąd zmienny w przetwornicach. 

  Oczywiście projekt polityki energetycznej Polski do 2040 roku przewiduje kilka programów wsparcia dla rozwoju odnawialnych źródeł energii. Jednak potencjalni inwestorzy powinni być zainteresowani nie tylko programami wsparcia i dofinansowaniem projektów ze środków unijnych, ale również indywidualną oceną ekspercką. Dokładna analiza i współpraca z wyspecjalizowaną firmą pozwala na dobór optymalnych dla danej lokalizacji źródeł energii i parametrów instalacji. Doświadczeni specjaliści mogą oszacować opłacalność inwestycji i określić, jakie przychody i zyski będzie ona generować w skali roku.

  Koszty inwestycji w farmę fotowoltaiczną

  Energia słoneczna jako jedna z odnawialnych źródeł energii ma wiele atutów, dlatego inwestycja w elektrownie fotowoltaiczne jest dobrym pomysłem. Elektrownie słoneczne oferują wiele korzyści, szczególnie dla przedsiębiorców, którzy potrzebują dużo energii elektrycznej. Dzięki temu rozwiązaniu otrzymują oni czystą i stałą energię przez całą dobę bez żadnych ograniczeń. Ponadto zastosowanie systemów fotowoltaicznych zmniejsza zapotrzebowanie na dostawców zewnętrznych oraz przyczynia się do ochrony środowiska.

  Wysoki koszt instalacji komercyjnej o mocy powyżej 50 KW jest jednorazowym wydatkiem podejmowanym na początku. Może to być nawet kwota do 3 mln zł. Największym elementem tej realizacji są oczywiście panele fotowoltaiczne, które stanowią podstawę do budowy elektrowni. Natomiast drugim najdroższym komponentem jest sama konstrukcja, na której będą one montowane. W przypadku montażu trackerów solarnych koszt takiej inwestycji może wzrosnąć nawet o 100%. W tej sytuacji jednak również użytkownik jest na tym zyskuje, ponieważ wytwarzane jest do 40% więcej energii elektrycznej.

  Dofinansowanie farmy fotowoltaicznej

  W budżecie UE z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, zaplanowanym do 2027 roku, co najmniej 30% wszystkich środków ma być przeznaczone na wsparcie budowy instalacji odnawialnych źródeł energii i ich rozwój. Ma być ono realizowane m.in. w ramach programu „Europa bardziej ekologiczna i wolna od emisji dwutlenku węgla”. Kolejnym projektem jest Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, który będzie wspierał projekty mające na celu odejście od paliw kopalnych. Polska otrzyma największą dotację w ramach tego programu w wysokości 2 mld euro.

  Inwestorzy planujący budowę instalacji komercyjnej o mocy powyżej 50 kW mogą również liczyć na środki z Krajowego Planu Odbudowy. Jego celem jest wyjście gospodarki z kryzysu wywołanego pandemią COVID-19. i w przypadku Polski współfinansowanie wynosi około 24 mld euro w formie dotacji i 34,2 mld euro w formie pożyczek. Co ważne, 60% kwoty tej pożyczki ma być przeznaczone na usługi transformacji energetycznej.

  Sprawdź ofertę u doświadczonych dostawców fotowoltaiki

  Aby czerpać korzyści z farmy fotowoltaicznej przez wiele lat, ważne jest, aby instalacja była wysokiej jakości i pochodziła od renomowanych producentów. Firmy, które specjalizują się w budowie instalacji komercyjnych o mocy powyżej 50 KW, (https://sm-project.pl/instalacje-komercyjne-powyzej-50-kw/)zatrudniają wykwalifikowanych i doświadczonych fachowców. Warto się z nimi skontaktować, ponieważ tylko tacy udzielą wyczerpujących informacji na temat najlepszego rozwiązania dla indywidualnych potrzeb. Specjaliści mogą również pomóc w znalezieniu odpowiedniego finansowania dla inwestycji oraz zaprojektowaniu i zainstalowaniu kompletnego systemu fotowoltaicznego. Ponadto rzetelna firma przeprowadzi pomiary i testy funkcjonalne elektrowni oraz dostarczy kompletną dokumentację, dzięki której będzie można przyłączyć elektrownię do sieci dostawcy energii. Na koniec zadba również o przeszkolenie operatora i serwis po upływie okresu gwarancyjnego.

  Kategoria artykułu:
  Biznes

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *