background img
banner

    Historia i znaczenie druku

    14 lat temu przez

    Nikt z nas chyba nie byłby w stanie sobie wyobrazić funkcjonowania życia publicznego bez wynalezienia druku, gdyż był to milowy krok w możliwości przekazywania informacji. Tak naprawdę nasza edukacje oraz edukacja naszych dzieci stanęłaby pod znakiem zapytania, ponieważ dawniej książki były pisanie ręcznie przez co miały znaczenie większą wartość pieniężna i na takie książki mogli pozwolić sobie tylko nieliczni.

    Zapewne nikt z nas kupując gazeta w kiosku nie zastanawia się nad istota jej powstania, oraz nad tym jakby wygląda teraz gdyby nie milowy postęp techniki drukarskiej. Dziś mamy wiele rodzai technik drukarskich co sprawia, że drukowanie daje nam szersze możliwości. Historia powstawania druku jest bardzo obszerna jednak do dziś możemy zauważyć ślady tej najstarszej metody drukowania. Jedną z najpopularniejszych i najstarszych technik drukarskich jest offset.

    Jest to metoda druku płaskiego powszechnie stosowana w przemyśle drukarskim. Wynalazł go pewien Niemiec przeszło 20 lat temu. Był on aktorem piszącym własne sztuki, jednak wydrukowanie ich było zbyt drogie. Wówczas postanowił zając się drukowaniem na własną rękę i wynalazł poprzedzającą druk offsetowy, litografie. W tej technice stosowano płaskie płyty wykonane z kamieni jednak sprawiało to, że druk był zbyt wodny, następnie zastąpiono kamienne płyty matrycami z aluminium jednak to również nie przyniosło pożądanych efektów, gdyż ulegały one szybkiemu ścieraniu i zniszczeniu. Druk offsetowy tak naprawdę powstał przez przypadek, który zdarzył się w jednej z amerykańskich drukarni, gdzie zapomniano podłożyć arkusz, przez co używana w maszynie do drukowania guma spowodowała dokładniejsze odbicie druku, co spowodowało stałą zamianę kamiennej płyty na gumę. Dzisiaj podczas drukowania obraz z formy drukowej zostaje przeniesiony na papier. Dziś wykorzystujemy do tego specjalistyczny cylinder, który z jeden strony wyłożony jest gumową warstwą.

    Przemysł drukarski rozwinął się tak szybko i efektownie co sprawiło, że nasze życie nabrało zupełnie innych kolorów. Dziś drukować tak naprawdę może każdy, jednak do tego potrzeba odpowiedniego przygotowania. Weźmy pod uwagę drukowanie książki, wydaje się to dość prostym „zabiegiem” jednak nie do końca tak jest. Aby dobrze poprowadzić drukowanie trzeba posiadać podstawową wiedzę na temat procesu drukarskiego, a także posiadać podstawowe i konieczne artykuły poligraficzne, bez których drukowanie by się nie powiodło.

    Niestety nie każdy z nas dziś docenia ten postęp techniki, co sprawia ze nie mamy należytego szacunku do książek bądź czasopism. Jednak czasem warto się zastanowić jakby nasze życie wyglądało, gdybyśmy byli poniekąd odcięci od źródła informacji jakimi są gazety.

    Kategoria artykułu:
    Przemysł

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *