background img
banner

  Grzejniki czy kominek?

  5 lat temu przez
  grzejnik

  Już na etapie projektowania domu rodzina staje przed wyborem, jakim sposobem będzie on ogrzewany. Jeszcze kilka lat temu w każdym mieszkaniu stał piec kaflowy i musiał on wystarczyć na ogrzanie całego mieszkania. Dziś do wyboru mamy kotły gazowe i olejowe, systemy solarne, a także kominki grzewcze.

  Domy i mieszkania są najczęściej ogrzewane centralnie za pomocą instalacji prowadzącej od źródła ciepła, czyli kotła do wszystkich pomieszczeń. Producenci oferują grzejniki wykonane ze stali i żeliwa, lecz obecnie najpopularniejsze są grzejniki aluminiowe, ponieważ aluminium dobrze oddaje ciepło. Dodatkowo ten rodzaj grzejników jest lekki, co zdecydowanie ułatwia ich montaż na ścianie, a ponadto wpływa na to, że szybciej się rozgrzewają. Być może także ze względu na ich mniejszą pojemność wodną w porównaniu z poprzednimi modelami grzejników szybciej reagują na zmiany zapotrzebowania ciepła i wykazują niezawodną funkcjonalność w niskich temperaturach.  Grzejniki aluminiowe pokryte lakierem ładnie komponują się z nowoczesnym wnętrzem, dzięki czemu można je łatwo dopasować do wyposażenia każdego pomieszczenia, zwłaszcza, że producenci oferują grzejniki w rozmaitej palecie barw i kształtów. Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość regulowania temperatury, a także to, że temperatura otrzymująca się w ogrzewanym pomieszczeniu jest w miarę stabilna. Nie ma powodu, aby martwić się o ich wytrzymałość i odporność na korozję, ponieważ grzejniki te nie rdzewieją. Jedyna wada dotyczyła korozji elektrochemicznej, która miała miejsce w przypadku łączenia aluminiowych grzejników z miedzianymi rurami, jednakże obecnie odchodzi się od takich rozwiązań stosując rury i przekładniki z innych materiałów. Jeśli coś można uszkodzić przy tego typu urządzeniach to wszelkie dodatki montowane przy grzejnikach, tj. gwint, czy termometr. Zwolennicy innych typów ogrzewania podkreślają, że przy ogrzewaniu pomieszczeń ciepłe powietrze unosi się do góry, co powoduje nierównomierne ogrzewanie pomieszczenia.

  Niektórzy decydują się jednak ogrzewać dom kominkiem, który jest nie tylko eleganckim wyposażeniem salonu, ale także tanim i wydajnym źródłem ciepła, uniezależnionym od zewnętrznych dostaw energii. Dzięki systemowi dystrybucji gorącego powietrza jeden kominek może ogrzewać równocześnie kilka pomieszczeń. Jest to jednak rozwiązanie, które poleca się tylko dla rodzin prowadzących w miarę regularny tryb życia, gdyż nawet kilkudniowa nieobecność gospodarzy w domu może doprowadzić do poważnego wychłodzenia pomieszczeń, bo ogrzewanie kominkowe powinno być stosowane regularnie. Wadą takiego sposobu ogrzewania są także kwestie ekonomiczne, ponieważ dobre wkłady kominkowe kosztują porównywalnie tyle ile kocioł dwufunkcyjny ogrzewający wodę. Także nakład finansowy na obudowę, akcesoria i sam montaż jest niezmiernie wysoki. Mimo że opał do kominków nie jest dużym wydatkiem to transport drewna lub innego paliwa już nie jest taki prosty. Ponadto trzeba dbać o ciągłe podkładanie do ognia, sprzątanie popiołu i regularne czyszczenie kominka i jego otoczenia. Jednak jest to bardzo ekologiczny sposób ogrzewania, gdyż do atmosfery emitowana jest niewielka ilość dwutlenku węgla. Jednakże projektanci zachęcają do zakupów oferując nowoczesne kominki grzewcze w zachwycających stylach i barwach, a dodatkowo wzbogacają je o nowe funkcjonalności, jak np. podgrzewanie potraw, czy grillowanie.

  Duży wybór grzejników znajdą Państwo na stronie http://www.instalprojekt.com.pl

  Rodzaje grzejników, które można tu kupić:

 • grzejniki kolorowe
 • grzejniki do salonu
 • Kategoria artykułu:
  Budownictwo i nieruchomości

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *