background img
banner

  Fototranzystor – czym jest i do czego służy?

  3 lata temu przez
  Fototranzystor – czym jest i do czego służy?

  Współcześnie większość procesów została w pełni zautomatyzowanych dzięki wykorzystaniu bezobsługowych urządzeń. Przyczynił się do tego dynamiczny rozwój technologiczny, który miał wpływ na wiele dziedzin życia. Jednym z elementów wchodzących w skład powszechnie używanych sprzętów jest fototranzystor. Co warto o nim wiedzieć i w jakich urządzeniach się go montuje? Wyjaśniamy!

  Fototranzystor – co to jest?

  Na co dzień mało kto się zastanawia, jak są zbudowane i na czym polega działanie urządzeń elektronicznych. Warto jednak znać przynajmniej podstawy, aby w razie konieczności móc samodzielne zdiagnozować ewentualne usterki i dokonać prostych napraw. Obecnie w wielu urządzeniach stosuje się fototranzystory, które zaliczają się do grupy podzespołów optoelektronicznych. Do działania wykorzystują zjawisko fotoelektryczne, które uruchamia detektor pod wpływem wiązki światła. Fototranzystory nie są więc w stanie samodzielnie wytwarzać prądu, a impulsem włączającym jest w tym przypadku promieniowanie.

  Gdzie się wykorzystuje fototranzystory?

  Wbrew pozorom te elementy optoelektroniczne są powszechnie wykorzystywane w urządzeniach codziennego użytku. Fototranzystory można znaleźć m.in. w czujnikach światła oraz instalacjach sterowanych zdalnie. Wchodzą także w skład konstrukcji sprzętów pomiarowych i czytników używanych w branży elektrycznej i przemysłowej.

  Fototranzystory nie są nowością, gdyż znane są już od lat 50-tych. Rozwój automatyki sprawił jednak, że dopiero teraz znajdują tak szerokie zastosowanie.

  Kategoria artykułu:
  Biznes

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *