background img
banner

  Fotel ergonomiczny do biura, czyli jaki?

  3 lata temu przez
  krzesło ergonomiczne

  Wielogodzinna praca przy biurku to prawdziwe wyzwanie dla naszego kręgosłupa i w ogóle dla zdrowia. Właśnie dlatego wybór odpowiedniego fotela jest tak istotny. Wielokrotnie wskazuje się na to, aby wybierane meble były jak najbardziej ergonomiczne. Jednak dla dużej części klientów termin ten pozostaje zagadką. Podpowiadamy, czym charakteryzuje się ergonomiczny fotel i jak wybrać ten właściwy. Okazuje się, że praca przy biurku, nawet wielogodzinna, może być komfortowa i bezpieczna.

  Ergonomiczny fotel biurowy – zwracaj uwagę na wymiary

  Fotel ergonomiczny powinien być przede wszystkim dopasowany do rozmiarów użytkownika. Podczas wyboru warto więc zwrócić uwagę na to, czy model posiada opcję regulacji wysokości siedzenia. Powinien on dawać możliwość swobodnego postawienia stóp na ziemi. Ponadto powinien on umożliwiać siedzenie w ten sposób, aby nogi w kolanach były zgięte pod kątem prostym. Jest to bowiem najzdrowsza pozycja, jaką można przyjąć pracując przy biurku. Warto zaznaczyć, że dobry fotel ergonomiczny będzie posiadał także regulowaną długość siedziska, co pozwoli dostosować jego wysokość nie tylko do wzrostu, ale również do innych wymiarów pracującej osoby.

  fotel ergonomiczny

  Fotel biurowy ergonomiczny – pożądane cechy

  Wybierając fotel ergonomiczny powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na funkcje, które posiada dany model. Nawet najbardziej nowocześnie wyglądające krzesło nie będzie spełniało kryterium ergonomiczności, jeżeli nie da możliwości różnego rodzaju regulacji. Powyżej wskazaliśmy już na znaczenie podstawowych regulacji, jednak to nie wszystko, co mają do zaoferowania każdy dobry fotel biurowy. Ergonomiczny model powinien posiadać konkretne funkcje. Które z nich są najważniejsze?

  Bardzo przydatna jest możliwość regulacji kąta nachylenia oparcia. W zależności od wykonywanej aktualnie czynności, inna pozycja będzie najodpowiedniejszą. Fotel powinien umożliwiać przyjęcie każdej pozycji, a ponadto dawać możliwość wychylenia się do tyłu w celu odpoczynku. Każdy ergonomiczny fotel biurowy powinien posiadać wyraźnie wyprofilowane podparcie pod odcinek lędźwiowy. Istotna jest także możliwość jego regulacji. W najbardziej zaawansowanych modelach znajdziemy także takie udogodnienia, jak regulowana głębokość siedziska czy tak zwany mechanizm synchroniczny. Ten drugi jest szczególnie ciekawy, pozwala bowiem na zmianę kąta pochylenia oparcia równolegle do zmiany kąta pochylenia siedziska. Daje to uczucie najwyższego komfortu nawet podczas długich godzin pracy.

  Fotel ergonomiczny – wybieraj mądrze

  Wiele osób wybierając fotel do pracy kieruje się przede wszystkim jego wyglądem. Warto jednak zaznaczyć, że jest to mebel, który ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie i wydajność pracy. Powinien być on przede wszystkim ergonomiczny, czyli taki, który daje możliwość regulowania różnych funkcji i dostosowywania ich do indywidualnych potrzeb osoby siedzącej. Wybierając fotel do biura warto więc zadbać o to, aby był on przede wszystkim wygodny i zapewniał przyjęcie optymalnej pozycji ciała w każdej sytuacji. Nie ma uniwersalnego krzesła, które pasuje do każdego. Na rynku znajdziemy jednak wiele takich, które można z łatwością dopasować do swoich własnych potrzeb.

  Kategoria artykułu:
  Dom i ogród

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *