background img
banner

  Filtr powietrza – zadania i wymiana

  8 lat temu przez

  Każdy samochód posiada szereg różnorodnych filtrów, których rola jest niezwykle istotna. Jednym z filtrów w autach osobowych jest filtr powietrza, zwany także kabinowym. Jakie parametry posiada filtr powietrza oraz do czego jest wykorzystywany? 

  Rola filtra powietrza

  Filtr powietrza odpowiada za skuteczne wychwytywanie cząstek zanieczyszczeń, które mogą dostać się do wnętrza samochodu. Filtrowanie odbywa się z pomocą specjalnego materiału o porowatej, włóknistej strukturze, która jest niewrażliwa na zawilgocenie substancjami płynnymi tj. woda lub olej. Odpowiednia przepustowość sprawia, że nawet najmniejsze drobiny szkodliwych substancji zatrzymują się na filtrze.

  filtr powietrza

  filtr powietrza

  Jeżeli filtr powietrza jest brudny, silnik samochodu zacznie wydzielać do atmosfery więcej szkodliwych spalin. Skrajne przypadki to gorsza praca jednostki napędowej oraz nierównomierne osiągi, spowodowane wzrostem oporów powietrza.

  Średnia trwałość

  Filtr powietrza to typowy element eksploatacyjny samochodu, który należy regularnie wymieniać. Dobrej jakości filtr zachowuje swoje właściwości filtracyjne do około 20-40 tys. przejechanych kilometrów. Najlepiej, stosować się jednak do zaleceń producenta, co do wymiany filtra powietrza. Stosowną informację znajdziemy w instrukcji obsługi pojazdu. Ponadto pamiętajmy, że papierowe wkłady filtrujące to elementy jednorazowego użytku, których po wymianie należy się pozbyć.

  Okresowa wymiana

  Zużyty, czy zatkany filtr powietrza należy koniecznie wymienić na nowy, ponieważ zaniedbanie tej czynności może skutkować np. wzrostem zużycia paliwa i spadkiem osiągów silnika. Podczas zakupu nowego filtra powietrza najlepiej skorzystać z oferty zaufanego dystrybutora, który posiada w asortymencie filtry kabinowe sprawdzonych producentów, pionierów na rynku motoryzacyjnym. Do najbardziej popularnych producentów filtrów powietrza należy zaliczyć takie firmy, jak: Bosch, Fiaam, Filtron, Mann oraz Magneti Marelli.

  Na koniec uwaga. Wybierając nowy filtr powietrza zawsze kierujmy się zaleceniami producenta. Dlaczego? Nieodpowiednio dobrany filtr niemal niczym nie różni się od filtra zanieczyszczonego, dawno niewymienianego. Pamiętajmy także o tym, że w celu dobrania prawidłowego filtra możemy zawsze skonsultować się z obsługą danego sklepu motoryzacyjnego lub skorzystać z intuicyjnych form dobierania filtra do danego samochodu dostępnych np. na http://www.nowe-filtry.pl/filtr,powietrza/k,100260/. Ufajmy profesjonalistom!

  Kategoria artykułu:
  Motoryzacja

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *