Choć wpływ kawy na zdrowie wzbudza kontrowersje, to jednak ilość kawiarni nie zmniejsza się, a wręcz przeciwnie. Dowodzi to tego, że liczba miłośników kawy wciąż wzrasta. Miejsca te są pełne gości nie tylko dlatego, że to dobre miejsce spotkań, ale i dlatego, że smak kawy w kawiarni jest wyjątkowy. To nie tylko zasługa dobrej kawy ziarnistej i baristów, ale i samych aparatów do kawy.
Bardzo duża liczba osób wypija nawet po kilka filiżanek kawy dziennie, ale oczywistym jest, że nie chodzi w tym celu do kawiarni za każdym razem. Dlatego pozostaje alternatywa: albo pić kawę gorszą niż w kawiarni, albo zaopatrzyć w ekspres do kawy w miejscu pracy lub kupić go do domu. Wiele osób, które zakupiło ekspres do kawy mówi potem, że zwiększyła się liczba odwiedzających je osób, przyjaciół, sąsiadów, którzy „wpadają” na smaczną kawę.
Jeśli w rodzinie jest tylko jedna osoba pijąca kawę, często pojawiają się wątpliwości, czy rzeczywiście zakup ekspresu do kawy jest racjonalny. Bo przecież to niemały wydatek, zajmuje miejsce, no i wymaga konserwacji, jak czyszczenie i mycie. Warto tu jednak zauważyć, że wiele ekspresów do kawy może przygotowywać jeszcze wrzątek, np. na herbatę czy gorącą czekoladę, albo podgrzewać mleko na kakao, które uwielbiają dzieci. Poza tym, za jednym przyciskiem – łatwo i szybko, może przygotowywać pyszne kawy z mlekiem, które być może będą chętnie pite przez tych, którzy ogólnie kawy nie pijają. Takie ekspresy są też świetnym udogodnieniem w przypadku „najazdu” gości. No i nie trzeba chyba wspominać, że łatwo i szybko przygotowana pyszna i aromatyczna kawa, zwraca koszty z naddatkiem.
Natomiast, jeśli chodzi o konserwację, to obecnie przeważająca większość ekspresów do kawy ma automatyczne funkcje odkamieniania i czyszczenia, w tym czyszczenia systemu mleka, co bardzo ułatwia dbanie o higienę. Dodatkowym ułatwieniem jest to, że aparaty te same informują, kiedy należy włączyć odpowiedni program czyszczący. To zapewnia aparatom trwałość, a kawie świeży smak i doskonały aromat.
Ponadto to duże ułatwienie dla tych, którym rano wciąż brakuje czasu. Przygotowanie kawy z ekspresu zajmuje tylko kilka sekund. Sceptycy powiedzą, że przecież aparat potrzebuje czasu, żeby się nagrzać. To prawda, ale tego czasu nie potrzebuje zbyt wiele. Jeśli po wstaniu z łóżka włączy się aparat, zdąży on się nagrzać, zanim się umyje i ubierze. Ponadto są też aparaty, w których można zaprogramować czas ich włączenia, dzięki czemu zaczną się nagrzewać automatycznie, o określonej godzinie.
Wybór ekspresów do kawy jest naprawdę duży: różne rodzaje, modele, ceny, wygląd, funkcje dodatkowe, rozwiązania techniczne itp. Przed dokonaniem zakupu, często trzeba dobrze się zastanowić, jaki aparat będzie odpowiedni, który będzie najlepiej zaspokajał potrzeby danej osoby lub grupy osób. Trzeba tu odpowiedzieć sobie na pytania, jak np. jaka kawa będzie głownie przygotowywana (czarna czy z mlekiem), ile porcji dziennie, ile miejsca można przeznaczyć na aparat (dużo, czy mało), jak ma on wyglądać (nowocześnie, czy raczej klasycznie), no i jaką kwotę planuje się przeznaczyć na zakup.
Dla miłośników kawy z mlekiem ważny może być fakt, że w automatycznych ekspresach do kawy, zamontowana w nich dysza spieniająca mleko może być 3 rodzajów. W najtańszych wersjach spieniacz jest najczęściej mechaniczny, czyli mleko nalewa się do kubka i zanurza w nim dyszę, która pod wpływem powietrza i pary spienia je. Potem kubek podstawia się pod dozownik i przygotowuje kawę. Drugi rodzaj, to spieniacz automatyczny, który zasysa mleko z pojemnika (np. prosto z kartonika lub specjalnego, dołączonego do aparatu pojemnika), podgrzewa je i spienia i gotowe przelewa do podstawionej filiżanki, którą potem trzeba przesunąć pod dozownik kawy. Trzecim, najnowocześniejszym i najwygodniejszym sposobem jest to, że mleczna pianka i kawa są nalewane jednocześnie – za jednym przyciskiem, bez żadnego przesuwania – łatwo i szybko. Czasem ludzie skarżą się, że pianka jest złej jakości. Warto tu wspomnieć, że jakość pianki zależy od mleka (powinno być pełnotłuste) i od tego, czy spieniacz jest czysty. Otworki w nim są małe i wystarczy, że któryś się zapcha i mleko nie będzie już zbyt dobrze ubite. To jednak nie problem – wystarczy przemyć (czasem rozłożyć na części) urządzenie i problem zniknie.
Warto też wspomnieć o tym, że kawa z ekspresu jest zdrowsza niż ta tradycyjnie parzona. Włosi opracowali recepturę idealnego espresso – potrzeba tu określonej ilości świeżo zmielonej kawy dobrej jakości, wody podgrzanej do temperatury ok. 90 st. C (nie gotowanej) oraz ciśnienia 15 bar, pod którym woda przechodzi przez kawę w czasie nie dłuższym, niż 30 sekund. To wszystko zapewnia ekspres do kawy. Natomiast zalewanie kawy wrzątkiem powoduje, że “przechodzą” z niej do napoju wszystkie toksyczne substancje, które są szkodliwe dla układu trawiennego. Nie wspominając o tym, że taka kawa jest bardziej kwaśna, a jeśli temperatura jest zbyt niska, to nadaje napojowi goryczki. Poza tym wiele osób lubi espresso dlatego, że działa jak mocny „dopalacz”. Warto wiedzieć, że to nie tylko dzięki kofeinie (której w espresso nie jest zbyt dużo), a bardziej dzięki witaminom i mikroelementom, które są wydobywane dzięki właściwemu parzeniu. W organizmie szybko przenikają one do krwi i to właśnie one są również powodem nagłego przypływu energii w organizmie.
Ci, którzy posiadają już ekspres do kawy, nie chcą się z nim rozstawać i wrócić do tradycyjnego parzenia kawy, czyli zalewania fusów wrzątkiem, bo to gorszy smak i aromat, o pracy nie wspominając. Ponadto większość aparatów ma regulowaną i programowaną moc i ilość kawy, dlatego każdy może sobie dopasować smak przygotowywanej kawy odpowiednio do swojego lub gości gustu. Obecnie wybór rodzajów, modeli i producentów ekspresów jest bardzo szeroki. Zaawansowana technologia i coraz przystępniejsze ceny sprawiają, że automaty te przestają być luksusem, a stają się zwykłym, można by rzec, standardowym wyposażeniem kuchni lub biura.
Autor: https://www.przyjacielekawy.pl/