background img
banner

    e-Zwolnienia w pigułce, czyli jakie korzyści i ułatwienia niosą one dla pacjentów, lekarzy i pracodawców

    5 lat temu przez
    e-zwolnienia

    Polscy lekarze mogą wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA) od początku 2016 roku, natomiast papierowe zwolnienia na formularzu zostały wycofane z systemu z końcem listopada 2018 roku. Obecnie obowiązują lekarzy wyłącznie zwolnienia elektroniczne. Sprawdzamy, jak przebiega procedura wystawienia e-zwolnienia i jakie korzyści niesie ono ze sobą.


    Podstawa prawna

    Wprowadzenie e-zwolnienia do powszechnego biegu było kilkakrotnie przedkładane w czasie. System zadebiutował 1 stycznia 2016 roku na podstawie ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 1066). Elektroniczne zwolnienie, tzw. e-ZLA, to spore ułatwienie nie tylko dla lekarzy i pacjentów, ale również dla pracodawców.


    Kwalifikowany podpis elektroniczny i PUE

    Dzięki systemowi informatycznemu, uzupełnienie danych w e-ZLA zajmuje lekarzowi bardzo mało czasu, przez co i samo wystawienie zwolnienia trwa zaledwie chwilę. Lekarz podpisuje e-zwolnienia z wykorzystaniem certyfikatu z ZUS, kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub podpisu zaufanego. Następnie e-ZLA trafia online do ZUS, który udostępnia e-zwolnienie płatnikowi składek, np. pracodawcy, za pośrednictwem jego profilu na PUE ZUS nie później niż do dnia następnego od chwili otrzymania e-ZLA. Podobna informacja trafia do ubezpieczonego, np. pracownika, jeżeli posiada profil ubezpieczonego/świadczeniobiorcy na PUE ZUS.

    Obowiązek utworzenia profilu na PUE spoczywa na wszystkich płatnikach zobowiązanych do elektronicznego przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych, czyli, co do zasady, na wszystkich rozliczających składki za więcej niż 5 osób.


    Korzyści dla pacjentów i pracodawców

    Wprowadzenie e-zwolnienia to ogromne udogodnienia zwłaszcza dla pracowników, ponieważ nie muszą oni teraz dostarczać zwolnień lekarskich osobiście do miejsca pracy. Ponadto pacjent nie musi obecnie pamiętać wszystkich danych pracodawcy, gdyż są one umieszczone w systemie. Po wpisaniu numeru PESEL pacjenta przez lekarza, pozostałe dane identyfikacyjne są automatycznie ładowane przez system. Elektroniczne zwolnienia to również wymierne korzyści dla pracodawców. Mają oni dostęp do wszystkich zwolnień na PUE ZUS i mogą w każdej chwili zwrócić się drogą elektroniczną do ZUS z wnioskiem o kontrolę prawidłowości wystawiania zwolnień.

    Kategoria artykułu:
    Zdrowie i uroda

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *