Detektywistyka jest jedną ze specjalności kierunku studiów, jakim jest bezpieczeństwo wewnętrzne. W dzisiejszych czasach może się on okazać przyszłościowym, a w trakcie studiów można nabyć ciekawe umiejętności.
Dla kogo detektywistyka studia?
Studia detektywistyczne są skierowane do osób, które planują otworzyć własne biuro detektywistyczne, albo planują się w takim zatrudnić. Są one przeznaczone dla ludzi z pasją, dla których wysiłek fizyczny nie jest niczym nadzwyczajnym. Każdy detektyw musi posiadać kondycję fizyczną, aby odpowiednio wykonywać swoją pracę i potrafić się bronić w razie potrzeby. Ponadto niezwykle ważne jest aby kandydat studiów posiadał umiejętność dogadywania się z ludźmi.
Z racji tego, że praca detektywa polega na umiejętności gromadzenia informacji o ludziach i zjawiskach, to konieczne jest ich uzyskiwanie od konkretnych osób. Wymagane jest również posiadanie umiejętności krytycznego myślenia, w którego ramach można odróżniać prawdziwe informacje, od tych fałszywych, a także podejmować spontaniczne, trudne decyzje.
Umiejętności
Podczas studiów można zdobyć wiedzę na temat stosowanych technik detektywistycznych, a także regulacje prawne, jakie odnoszą się do zawodu. Student nauczy się, jak postępować w sytuacjach kryzysowych i pozna techniki manipulacji ludźmi. Dowie się również, w jaki sposób wydobywać informacje, gdzie można je dostać i w jaki sposób wykorzystać. Ponadto studia te przygotowują do egzaminu państwowego, jaki należy zdać, aby otrzymać uprawnienia wykonywania zawodu detektywa.
W ramach studiów organizowane są często również zajęcia praktyczne, jak nauka posługiwania się bronią na strzelnicy. Oprócz tego studia wymagają odbycia praktyki u detektywa, albo w innej instytucji związanej z kierunkiem, dzięki której student jest w stanie zobaczyć, jak faktycznie wygląda praca w zawodzie. W razie problemów uczelnia pomaga w znalezieniu praktyk.
Detektywistyka – studia i co dalej?
Po ukończeniu studiów detektywistycznych można przystąpić do egzaminu państwowego, dzięki któremu można zdobyć uprawnienia do wykonywania zawodu detektywa. Oprócz biur detektywistycznych absolwenci mogą dostać pracę w policji, straży miejskiej, straży granicznej, straży ochrony kolei, służbach paramilitarnych, organizacjach pozarządowych. Możliwości jest wiele i każdy indywidualnie może wybrać odpowiednią opcję dla siebie. Uczelnia również pomaga w znalezieniu praktyk w instytucjach, w których student planuje w przyszłości pracować. Pomaga to w przyszłym wykonywaniu zawodu.