background img
banner

  Co warto wiedzieć o głośnikach?

  13 lat temu przez

  Wiele osób, które decydują się na kupno kina domowego zastanawia się jaki będzie najlepszy zestaw głośników do nich. Dużo zależy od tego czy jesteśmy bardzo wymagającym użytkownikiem i stawiamy wysokie wymagania dotyczące jakości dźwięku czy efektowi przestrzenności. Oczywiście znaczenie także często odrywa cena jaką możemy poświęcić na taki wydatek.

  Na jakość dźwięku wpływa wykonanie głośników: konstrukcja obudowy oraz rodzaje materiału z jakich zostały zbudowane. Na rynku dostępne są różne modele głośników z różnorakich materiałów. Jednak najbardziej naturalny dźwięk gwarantują głośniki w drewnianej obudowie. Warto wybrać kolumny podstawkowe, które ustawia się tak na podstawkach, aby znajdowały się na wysokości uszu słuchacza. Efekt otaczającego nas dźwięku uzyskuje się z zestawów kolumn rozmieszczone dookoła słuchacza. Największą popularnością cieszą się zestawy 5.1. Eksperci mówią, iż nie istnieje jakaś zasada mówiąca ile głośników powinno się znajdować w jednej kolumnie. Jak wiadomo, aby uzyskać minimum jakości trzeba posiadać dwa głośniki: średnio lub nisko-tonowy i wysokotonowy. Całość zależy od jakości wykonania i zestawienie głośników z rodzajem obudowy. Aby cieszyć się dobrą głośnością głośnika należy przy zakupie zwrócić uwagę na wartości podane w dB/W, a następnie porównać je z wartością na innym głośniku o tej samej mocy. Wyższa wartość to większa efektywność, za czym idzie mniejsze zniekształcenia dźwięku. Podsumowując głośność zależy od efektywności generowania natężenia dźwięku w stosunku do mocy jaką otrzyma.

  Jak widać kupno głośników nie jest łatwym zadaniem, ponieważ na rynku dostępna jest bogata oferta różnorodnych modeli głośników oraz gotowych zestawów kina domowego.

  Przypisane tagi:
  · · · ·
  Kategoria artykułu:
  Dom i ogród · Poradniki

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *