background img
banner

    Co to znaczy prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą?

    6 lat temu przez
    Blog prawniczy Profinfo.pl

    Jednoosobowa działalność gospodarcza jest najpopularniejszą formą prawną prowadzenia firmy. Mimo że jej założenie jest proste i często wymaga tylko jednej wizyty w urzędzie, to dla początkujących przedsiębiorców stanowi duże wyzwanie. Odpowiedzialność za prowadzenie księgowości i znajomość prawa podatkowego to bez wątpienia elementy, które stanowią problem dla osób, które wcześniej nie miały styczności z obsługą firmy.

    Czym jest jednoosobowa działalność gospodarcza?

    Definicję w zrozumiały sposób określa Ustawa o podatku dochodowym. W skrócie mówi ona o tym, że jest to zarobkowa działalność związana ze świadczeniem usług oraz sprzedażą towarów, prowadzona w sposób zorganizowany i ciągły we własnym imieniu. W definicji zaznaczono również, że przychody nie wynikają z umowy o pracę, najmu czy sprzedaży praw autorskich. Ogólnie można przyjąć, że jednoosobowa działalność gospodarcza to firma, która została zarejestrowana w Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej przez osobę fizyczną. Aby założyć taką firmę nie trzeba posiadać kapitału początkowego, dlatego jest to najtańsza i najprostsza forma zarejestrowania własnego przedsiębiorstwa.

    Zalety

    Dla początkujących przedsiębiorców, którzy dopiero zaczynają prowadzenie własnej firmy, jednoosobowa działalność jest z pewnością najkorzystniejszym rozwiązaniem. Jej rejestracja jest całkowicie bezpłatna i nieskomplikowana, a cały proces można przejść za pośrednictwem profilu na ePUAP. W dodatku nie jest wymagane budowanie kapitału początkowego, a przedsiębiorca ma możliwość wyboru sposobu opodatkowania. Jedną z najważniejszych korzyści prowadzenia własnej działalności, jest bez wątpienia niezależność i samodzielne decydowanie o dalszym rozwoju firmy. Wraz z poszerzaniem biznesu i zdobywaniem nowych klientów, można w przyszłości podjąć decyzję o założeniu spółki, a prowadzenie jednoosobowej działalności traktować jako podnoszenie umiejętności w organizacji biznesu i podejmowaniu strategicznych decyzji.

    Wady

    Prowadzenie własnej działalności wiąże się z dużą odpowiedzialnością i koniecznością znajomości prawa podatkowego, rachunkowości i innych aspektów prawnych, z którymi do tej pory nie mieliśmy styczności pracując na etacie. W tym przypadku z pewnością przydatny będzie blog Profinfo.pl, w którym poruszane są ważne kwestie związane z prawem i biznesem. Dużym obciążeniem dla początkującego przedsiębiorcy może być prowadzenie księgowości i odprowadzanie składek ZUS, co dla laika może być dość skomplikowane. Założenie swojej firmy to także ryzyko, gdyż w przypadku niepowodzenia, to przedsiębiorca odpowiada za długi całym swoim majątkiem i nie jest chroniony tak, jak w przypadku spółki z o.o. Zarejestrowanie firmy jest najłatwiejszym krokiem, jednak do dalszego jej prowadzenia warto się wcześniej przygotować lub skorzystać z usług biura rachunkowego, szczególnie na początku drogi w biznesie.

    Kategoria artykułu:
    Biznes

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *