background img
banner

  Co należy wiedzieć o manometrach?

  5 lat temu przez
  manometry-sklep.pl

  Urządzenia pomiarowe należą z pewnością do najważniejszych urządzeń stosowanych w przemyśle. Rzecz w tym, iż dzięki nim instalacje działają sprawnie oraz tak efektywnie, jak to tylko możliwe. Wśród elementów pomiarowych wykorzystywanych w różnych gałęziach przemysłu są m.in. manometry. Czym są te niewielkie urządzenia i dlaczego są tak potrzebne?

  Działanie manometrów

  Sprzęt pomiarowy o którym mowa przyłącza się do rozmaitych instalacji. Znajduje on zastosowanie zarówno w przypadku medium gazowego, jak i ciekłego. Zadaniem manometru jest pomiar ciśnienia w instalacji. Warto jednak w tym miejscu zauważyć, że manometry manometry-sklep.pl z definicji określa ciśnienie czynnika roboczego względem ciśnienia atmosferycznego. Wyróżnia się dzisiaj wiele rodzajów manometrów, wśród których największą popularność w ostatnich latach zdobywają modele elektryczne. Są to najnowocześniejsze, a przez to też najbardziej precyzyjne urządzenia, które zwykle nie zawodzą. Należy jednak pamiętać, że wybór modelu manometru przede wszystkim zależy od rodzaju instalacji i czynnika roboczego. Dlatego też np. w przypadku instalacji ciepłowniczej zwykle wybiera się manometry starszego typu, zwane manometrami z kontaktami. Lepiej radzą sobie one bowiem z czynnikami roboczymi o niskiej lepkości.

  manometry-sklep.pl

  Dlaczego działanie manometrów jest tak istotne?

  Podstawowym zadaniem manometru jest zapobieganie awariom, jak również informowanie w przypadku, gdy już dojdzie do awarii. Nieprawidłowe ciśnienie czynnika roboczego może być bowiem zarówno objawem awarii, jak i jej przyczyną. Oczywiście, głównie wysokie ciśnienie stanowi zagrożenie. Zjawisko to może doprowadzić nawet do pęknięcia któregoś z elementów instalacji lub też do wybuchu, jeżeli czynnik roboczy jest łatwopalny. Trzeba jednak pamiętać, że niewłaściwe ciśnienie może też uszkodzić element wykonawczy. Przykładowo, poszczególne urządzenia i maszyny pneumatyczne mają określone zapotrzebowanie na sprężone powietrze, jak również jasno określoną wytrzymałość. Napływ dużej ilości powietrza pod zbyt wysokim ciśnieniem może zniszczyć urządzenie, a nawet doprowadzić do wypadku.

  Zastosowanie manometrów

  Obecnie manometry to urządzenia o niezwykle szerokim zastosowaniu. Wykorzystuje się je w zasadzie w całym przemyśle, we wszystkich jego gałęziach.  Manometry są niezbędne w każdym zakładzie, w którym stosowane są instalacje gazowe czy wodne. Ponadto, bez tych urządzeń nie miałoby sensu istnienie instytucji pomiarowych. Tym samym manometry znajdują się w każdej ciepłowni czy gazowni. Ponadto, z urządzeń tych korzystają dzisiaj również prywatni użytkownicy. Manometry pojawiają się bowiem w gospodarstwach rolnych oraz w warsztatach.

  Kategoria artykułu:
  Przemysł

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *