Pompy wyporowe stanowią jeden z najpopularniejszych typów pomp do zastosowań przemysłowych. Pompy wyporowe mają zastosowanie głównie w przypadku: cieczy o średniej i dużej lepkości, niskich wydajnościach, dużej wysokości podnoszenia oraz instalacji dozowania. Pompy te działają na zasadzie przenoszenia cieczy z portu ssawnego do przesuwnego. Proces ten, w zależności od typu konkretnej pompy, odbywa się na różny sposób. W efekcie czego, pompy wyporowe mogą być zębate, krzywkowe, śrubowe, tłokowe, membranowe czy perystaltyczne. Czym charakteryzuje się każdy z tych typów?
Pompy wyporowe zębate
Pompy zębate to urządzenia stosowane najczęściej do cieczy samosmarnych, takich jak benzyny, oleje, żywice, smoła, poliolefiny, smary, asfalt czy bitumen. To pompy do ciężkiej, przemysłowej pracy, które jednak nie powinny być używane do tłoczenia cieczy zawierających ciała stałe.
Pompy wyporowe krzywkowe
Pompy krzywkowe, zwane również kłykciowymi, stosuje się głównie w zakładach spożywczych do tłoczenia cieczy typu: jogurt, ketchup, przecier, pulpa owocowa itp. Są w pełni sanitarne i posiadają certyfikat farmaceutyczny 3-A. W ich przypadku konieczne jest jednak, by pracowały w warunkach napływu. Są także stosunkowo wrażliwe na ścierne ciała stałe znajdujące się w medium.
Pompy wyporowe śrubowe
Pompy jednośrubowe wyróżnia duża zdolność ssania, a także duża dokładność w przypadku zastosowania ich jako urządzenia dozujące. Umożliwiają tłoczenie cieczy zawierających ciała stałe, a w specjalnych układach mogą tłoczyć ciecze o lepkościach rzędu kilku milionów mPa×s. Z drugiej jednak strony, pompy te nie mogą pracować na sucho oraz na zbyt duże przeciwciśnienie.
Pompy wyporowe tłokowe
Pompy z oscylującym tłokiem to jedyne spożywcze pompy samozasysające na sucho, które po zakończeniu tłoczenia mogą opróżnić rurociąg z resztek medium. Charakteryzują się stałą wydajnością przy wahaniach lepkości medium. Z kolei z uwagi na ich konstrukcję, urządzenia te charakteryzują się brakiem uszczelnienia, przez co nie wymagają dodatkowej obsługi i wymiany elementów uszczelnienia. Jednakże z racji na ograniczenia patentowe, ich zakup jest związany z poniesieniem stosunkowo wysokich kosztów.
Przykładem tego typu pomp są tłokowe/nurnikowe pompy wysokociśnieniowe – HP – http://www.tessa.eu/product/tlokowe-nurnikowe-pompy-wysokocisnieniowe-hp/. Pompy te charakteryzują się wydajnością do 115 m3/h i maksymalnym ciśnienie do 25 MPa. Posiadają pneumatyczne lub hydrauliczne sterowanie zaworem by-pass i dają możliwość zastosowania zaworów talerzykowych, stożkowych lub kulowych. Są też odpowiednie zarówno do pracy ciągłej, jak i okresowej. Mają zastosowanie wysokociśnieniowe i przy ciągłej pracy w ciężkich warunkach. Są odpowiednie dla czystych cieczy, roztworów ulegających krystalizacji, mediów kwasowych i zasadowych oraz substancji wrażliwych na siły ścinające.
Pompy wyporowe membranowe
Pompy dwumembranowe to rodzaj pomp, które mogą pracować na sucho. To urządzenia samozasysające na sucho, które nie ulegają uszkodzeniu przy pracy na zamknięty zawór tłoczny. Ponadto mogą pracować w zanurzeniu oraz tłoczyć ciecze zanieczyszczone ciałami stałymi. Zapewniają łatwą regulację wydajności ich pracy, a z racji, iż posiadają napęd pneumatyczny są odpowiednie wszędzie tam, gdzie istnieje zagrożenie wybuchem.
Pompy wyporowe perystaltyczne
Zasadniczą zaletą pomp perystaltycznych jest fakt, iż tłoczona ciecz ma styk wyłącznie z wężem. To rodzaj pomp samozasysających na sucho, w przypadku których jedyna obsługa, jakiej wymagają to ewentualna wymiana węża. Pompy te mogą tłoczyć ciecze z ciałami stałymi, przez co są idealne tam, gdzie jedna pompa musi tłoczyć różne media. W pompach perystaltycznych bowiem zmiana cieczy wymaga jedynie wymiany węża. Ponadto nie wymagają stosowania zaworów i uszczelnień. Z drugiej jednak strony, ten typ pomp nie może pracować na zbyt dużych przeciwciśnieniach, a w przypadku zużycia węża roboczego, pompa traci zdolność ssania i tłoczenia, co skutkuje koniecznością wymiany tej części.