background img
banner

    Biurowe choroby

    12 lat temu przez

    Wzrost popularności komputerów jako narzędzia pracy spowodował pojawienie się charakterystycznych problemów związanych z wykonywaniem pracy biurowej. Najczęściej związane są one z nieprawidłową postawą ciała, jaką przyjmujemy pracując przy biurku, ale także ze specyficznym trybem życia, w którym bardzo mało czasu poświęcamy na aktywność fizyczną.

    Powyższe nieprawidłowe zachowania mogą w przyszłości prowadzić do wielu dolegliwości: bólów mięśniowo-szkieletowych w okolicach szyi, barków i pleców, bólów mięśniowych kończyn górnych i okolic nadgarstków, bocznego skrzywienia kręgosłupa, pogłębionej kifozy piersiowej, czyli tzw. garba, zmniejszonej lordozy lędźwiowej, zespołu suchego oka, ale także osłabienia ogólnej siły mięśniowej, zaburzenia układu krążenia, otyłość, cukrzycę czy osteoporozę. Należy także pamiętać, że nierzadko jedno schorzenie pociąga za sobą kolejne, dlatego warto w porę ograniczyć wpływ niepożądanych czynników na naszą postawę.

    Ograniczanie tego negatywnego wpływu należy rozpocząć od zmian w trybie życia. Warto stosować przerwy w pracy i uprawiać regularny wysiłek fizyczny. Należy dążyć przy tym do różnorodności ruchowej, ponieważ stałe nawyki także w tej kwestii nie kształtują w sposób właściwy naszej muskulatury i motoryki. Profilaktycznie można stosować również sprzęt ortotyczny i rehabilitacyjny, który wspomoże nasz organizm w codziennych trudnościach pracy biurowej. Najbardziej pomocne dla pracowników biurowych będą ortezy, czy aparaty ortopedyczne stabilizujące stawy, zwłaszcza te wspomagające odcinek lędźwiowy i lędźwiowo-piersiowy kręgosłupa. Przydatne będą także ortezy nadgarstkowo-ręczne, które pomogą w zwalczaniu bólów rąk i nadgarstków.

    Zmiany w trybie życia i medyczna pomoc to jednak nie wszystko. Niezwykle ważne jest zorganizowanie stanowiska pracy tak, by odpowiadało ono zasadom ergonomii. Meble biurowe powinny być dopasowane do postawy pracownika i nie należy o tym zapominać. Urządzając biuro pamiętajmy, żeby krzesła biurowe miały regulowaną wysokość, a monitor był ustawiony nie bliżej niż 45 cm od nas. Ergonomiczne rozwiązania biurowe, czyli odpowiednio dostosowane stanowisko pracy wpłyną zdecydowanie pozytywnie na samopoczucie pracownika, a co za tym idzie – na wydajność jego pracy.

    Kategoria artykułu:
    Dom i ogród · Zdrowie i uroda

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *