Zimą warunki na drodze bywają bardzo trudne, w związku z czym również bezpieczeństwo maleje. Dlatego przed nadejściem zimy każdy kierowca powinien odpowiednio przygotować pojazd, dostosowując go do zmiennych warunków atmosferycznych i niekorzystnych warunków drogowych. Z kolei wraz z jej nastaniem powinien pamiętać o odpowiedniej technice jazdy.
Duży mróz powodujący śliską nawierzchnię, opady śniegu utrudniające widzialność, marznąca mżawka, wiatr powodujący zawieje to najczęstsze zjawiska, z którymi kierowca zmaga się zimą. Wymienione zjawiska atmosferyczne są przyczyną trudności związanych z dostaniem się do pojazdu, jego uruchomieniem i prowadzeniem. Dlatego też tak ważne jest, aby zadbać o stan techniczny i wyposażenie samochodu, a także stosować technikę jazdy minimalizującą ryzyko poślizgu.
Stan techniczny samochodu
Sprawny samochód to większe bezpieczeństwo, zwłaszcza w warunkach zimowych. Dlatego też warto przed nadejściem zimy dokonać przeglądu stanu technicznego pojazdu, który pozwoli ocenić jakość wielu ważnych elementów, zwłaszcza układu hamulcowego i ABS.
Istotne znaczenie ma wymiana opon letnich na zimowe, które zapewniają lepszą trakcję, poprawiają hamowanie i ułatwiają kontrolę na pojazdem. Ze względu na zastosowaną mieszankę, ogumienie zimowe zapewnia prawidłową przyczepność w niskich temperaturach, sprawiając, że pojazd stabilnie się zachowuje na nawierzchni pokrytej śniegiem (również błotem pośniegowym) oraz lodem.
Przed zimą trzeba sprawdzić stan wycieraczek i dokonać ewentualnej ich wymiany. Warto się również zaopatrzyć w niezbędne akcesoria, jak płyn do spryskiwaczy, płyn chłodniczy, kable rozruchowe, zestaw do odśnieżania pojazdu i odmrażania samochodu oraz szyb (które należy nosić przy sobie, nie trzymać w bagażniku). Przed wyruszeniem w drogę samochód powinien być dokładnie odśnieżony, aby pozostawiony na dachu śnieg, nagle nie zsunął się na przednią szybę lub nie spadł na inny pojazd.
Technika jazdy
Najważniejszą zasadą, o której powinien pamiętać kierowca (nie tylko zimą) jest zachowanie prawidłowej prędkości. Jednak zimą, ze względu na trudne warunki drogowe, kierowca może być zmuszony zwolnić, aby uniknąć poślizgu i mieć możliwość pewnego hamowania oraz manewrowania. Bardzo ważna jest spokojna jazda, łagodne operowanie gazem, stopniowe i powolne ruszanie z miejsca oraz delikatne hamowanie. Szybkie ruszanie z miejsca może spowodować zabuksowanie kół, a gwałtowne manewrowanie może skończyć się poślizgiem.
Ponieważ na mokrej i śliskiej powierzchni droga hamowania jest dłuższa, należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich odległości między pojazdami. Ponadto, przed zakrętem trzeba już stopniowo hamować, po czym dokonać spokojnego skrętu, a po wyjściu z zakrętu można delikatnie przyspieszyć.
Zimą należy również unikać wysokich obrotów silnika. Ponadto, nowe jednostki napędowe nie wymagają rozgrzewania przed ruszeniem, ponieważ właściwą temperaturę osiągają w czasie jazdy. Rozgrzewanie silnika powoduje tylko niepotrzebne zużycie paliwa i może przyczynić się do uszkodzenia elementów jednostki napędowej.
Źródło informacji: http://www.safter.pl/