background img
banner

  Bezpieczna i komfortowa jazda autostradą

  9 lat temu przez

  Autostrady i drogi szybkiego ruchu pozwalają podróżować z dużą prędkością. Aby jednak podróż drogą szybkiego ruchu była komfortowa, a co najważniejsze bezpieczna, należy pamiętać o kilku podstawowych, ale bardzo ważnych zasadach jazdy.

  Jazda autostradą, mimo poruszania się z dużą prędkością, może być bezpieczna i komfortowa, ponieważ drogi szybkiego ruchu zostały do tego przystosowane. Jednak jakość podróżowania zależy w tym przypadku od stylu jazdy kierowcy i przestrzegania przez niego zasad ruchu drogowego. Warunki panujące na drodze szybkiego ruchu określają inne zasady niż te praktykowane w warunkach miejskich. Jadąc na autostradą, należy pamiętać o prawidłowym wjeździe na nią i wyjeździe z niej, a także o sposobie poruszania się po niej.

  Wyjazd na drogę szybkiego ruchu

  Kierunek ruchu zawsze wskazują strzałki namalowane na danym pasie. Wydaje się więc, że jazda pod prąd jest niemożliwa. Niestety, zdarzają się doniesienia o tego typu błędach popełnianych przez kierowców próbujących włączyć się do ruchu na autostradzie. Jest to bardzo niebezpieczne zjawisko, które wynika z niedopatrzenia, ale też braku dostatecznej wiedzy na temat zasad poruszania się na autostradzie.

  Dlatego, włączając się do ruchu na drodze ekspresowej, zawsze należy zwracać uwagę na oznaczenia i zgodnie z nimi postępować. Chwila nieuwagi może sprawić, że samochód znajdzie się po przeciwnej stronie i będzie jechał pod prąd. Prawidłowy wjazd na autostradę sygnalizować mogą, oprócz namalowanych na nawierzchni oznaczeń, znaki drogowe. Widok odwróconych znaków od razu powinien zaalarmować i niewłaściwym kierunku jazdy.

  Zjazd z drogi szybkiego ruchu

  Analogiczny błąd jak przy wjeździe na autostradę popełniany jest w momencie jej opuszczania. O miejscu zjazdu również informują oznaczenia namalowane na nawierzchni, jednak ze względu na dużą prędkość, do opuszczenia autostrady należy się stosunkowo wcześnie przygotować. Zanim pojawi się zjazd, pojazd powinien zjechać na prawy pas ruchu. W przeciwnym razie sznur samochodów poruszających się z dużą prędkością może uniemożliwić zmianę pasa, gdy zaistnieje taka potrzeba.

  Kierowca musi więc dokładnie obserwować autostradę i planować manewry, aby nie przejechać zjazdu. Zatrzymywanie się bądź cofanie (zakręcanie w miejscu) jest na autostradzie kategorycznie zabronione, ponieważ może doprowadzić do bardzo poważnego karambolu.

  Poruszanie się po autostradzie

  Na autostradzie i drodze ekspresowej jazda ciągła odbywa się prawym pasem, podczas gdy lewym i środkowym można wyprzedzać. Jednak po zakończonym manewrowaniu należy natychmiast powrócić na prawy pas. Ze względu na dużą prędkość, wskazane jest zachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami, ponieważ przy ewentualnej konieczności nagłego zatrzymania się droga hamowania wydłuża się o kilka metrów. Duża prędkość sprawia również, że pojazd bardziej reaguje na wszelkie manewry, dlatego zawsze należy wykonywać je spokojnie, unikając gwałtownych reakcji.

  Droga szybkiego ruchu posiada pas awaryjny, gdzie można zatrzymać się wyłącznie w nagłych sytuacjach i który jest również przeznaczony dla służb ratowniczych. W razie nieprzewidzianego postoju (spowodowanego awarią pojazdu) należy w odpowiednich odległościach (100 metrów od pojazdu) ustawić trójkąty ostrzegawcze.

  Źródło informacji: http://www.safter.pl/

  Kategoria artykułu:
  Motoryzacja

  Comments to Bezpieczna i komfortowa jazda autostradą

   Dodaj komentarz

   Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *