Artroskopia kolana staje się coraz popularniejszym sposobem zarówno na dokładne diagnozowanie schorzeń kolan, jak i na wykonywanie drobnych zabiegów w obrębie chorego stawu kolanowego. Zabieg przeprowadza chirurg ortopeda. Zanim do niego dojdzie, potrzebna jest wcześniejsza diagnostyka w postaci usg ortopedycznego, rtg lub MR.
Wskazaniem do przeprowadzenia artroskopii są wszelkiego rodzaju urazy stawu, obecność ciał obcych, jego zmiany zwyrodnieniowe, choroby reumatoidalne oraz inne nieprawidłowości w ruchomości i funkcjonowaniu układu ruchu.
Zaletą zabiegu pod względem diagnostycznym jest doskonała widoczność, ponieważ artroskopia jako badanie endoskopowe umożliwia wnikliwe i dokładne przyjrzenie się zmienionym obszarom. Takie badania jak usg kolana czy usg ścięgna nie są niestety w stanie zobrazować problemu w tak szczegółowy sposób.
Przebieg zabiegu i powrót do formy
Przed zabiegiem konieczne jest wykonanie diagnostyki usg stawu kolanowego oraz badania RTG stawu kolanowego, jest to potrzebne do konsultacji lekarskiej. Sama artroskopia kolana to mało inwazyjny zabieg operacyjny dokonywany pod znieczuleniem – lędźwiowym lub ogólnym.
Do przeprowadzenia leczenia i diagnostyki wystarczy niewielkie nacięcie wielkości 5-8 mm. Dzięki temu pacjent szybko dochodzi do siebie po zabiegu, a ryzyko wystąpienia jakichś komplikacji w jego trakcie jest dużo mniejsze niż w przypadku tradycyjnych operacji.
Po zabiegu pacjent najczęściej wraca do domu jeszcze tego samego dnia lub następnego. Przez kilka dni po operacji pacjent w trakcie chodzenia powinien korzystać z kuli. Jeśli jednak wszystko przebiegło bez komplikacji, to pełną sprawność uzyskuje się już po 4-6 tygodniach.