background img
banner

    Potencjometry – proste urządzenia o konkretnym zastosowaniu

    4 lata temu przez
    Potencjometry Kraków

    W sprzętach codziennego użytku, występuje pewien element elektroniczny, który z pozoru niewielki i prosty, ma swoje konkretne i znaczące zastosowanie. Bez niego funkcjonowanie wielu urządzeń byłoby niemożliwe, gdyż odpowiada za prawidłowe regulowanie napięcia. Mowa tu o potencjometrze, nazywanym inaczej rezystorem.

    Potencjometry – charakterystyka produktu

    • potencjometry optymalizujÄ… napiÄ™cie elektryczne,
    • regulujÄ… przepÅ‚yw prÄ…du,
    • stabilizujÄ… prÄ™dkoÅ›ci obrotowe w silniku,
    • odpowiadajÄ… za wÅ‚aÅ›ciwy poziom gÅ‚oÅ›noÅ›ci dźwiÄ™ku w urzÄ…dzeniach muzycznych

    Regulacja potencjometru, odbywa się w sposób mechaniczny. W celu zwiększenia bądź zmniejszenia napięcia, przekręcamy lub przesuwamy odpowiedni element w określonym kierunku. W przypadku rezystora suwakowego, napięcie zmienia się ruchem przesuwnym w osi pionowej lub poziomej, natomiast w obrotowym, należy obrócić jedynie gałkę.

    Potencjometry Kraków

    Jakie rodzaje potencjometrów wyróżniamy?

    Najbardziej popularnymi potencjometrami są montażowe i wieloobrotowe.

    Rezystory montażowe, są surowe w formie, nie posiadają obudowy ani osi, a do ich obrotu potrzebny będzie śrubokręt. Są produkowane z myślą o jednorazowy lub rzadkim użytkowaniu, głownie podczas pierwszego uruchamiania.

    Rezystory wieloobrotowe, zamknięte są w szczelnej obudowie, gdzie ścieżka oporowa przybiera kształt linii śrubowej. Ruch w potencjometrze, może być obrotowy lub przesuwny. Wykorzystuje się je w układach, które wymagają precyzyjnej nastawy: maszynach czy taśmach produkcyjnych.

    Potencjometry, inaczej nazywane rezystorami czy dzielnikami napięcia, odpowiadają jak sama nazwa wskazuje, za regulację potencjału. Ich zastosowanie w życiu codziennym jest wszechstronne. Natomiast wybór będzie uzależniony od potrzeby ich zastosowania. Jeżeli wiemy, że będzie on intensywnie użytkowany, to wybierzmy taki w szczelnej, metalowej obudowie, z cermetowym elementem rezystywnym, który charakteryzuje się dużo większą trwałością niż typowe ścieżki węglowe. Ważne, żeby był wykonany z wysokie jakości materiałów i pochodził od sprawdzonego producenta.

    Kategoria artykułu:
    Biznes

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.