background img
banner

    Informatyka śledcza UTH w walce z cyberprzestępczością

    8 lat temu przez

    Oszustwa, defraudacje, pornografia, pedofilia, cybeterroryzm, sprzedaż nielegalnych towarów, przejmowanie kont bankowych, łamanie praw autorskich czy cyberstalking, to tylko niewielki ułamek spraw związanych z cyberprzestępczością, których lista z roku na rok rośnie w zastraszającym tempie. Na szczęście w mieście jest nowy szeryf, a imię jego to specjalista od informatyki śledczej z UTH.

    Zbrodnia doskonała nie istnieje, nawet w internecie

    Internet nie jest anonimowy. Każdy nasz ruch i działanie w sieci pozostawia jakiś ślad. Mamy złudne poczucie bezpieczeństwa oraz mylne przeświadczenie o braku kontroli nad naszymi poczynaniami w wirtualnym świecie zero-jedynkowym. Jedni wykorzystują cyberprzestrzeń w celach rozrywkowych, inni zaś traktują sieć jako niewysychające źródło wiedzy i aktualnych informacji. Niektóre działania internautów mogą mieć jednak znamiona przestępstwa lub już są przestępstwem. Wtedy do akcji wkraczają specjaliści komputerowi, którzy zbierają jak najwięcej elektronicznych dowodów potwierdzających konkretną działalność przestępczą.

    Logi, metadane i pliki tymczasowe

    Informatyka śledcza (ang. Computer Forensics) to dziedzina z pogranicza nauk sądowych, łącząca w sobie wiedzę prawną i informatyczną, także techniki śledcze stosowane w zwalczaniu cyberprzestępczości. Jej zadaniem jest dostarczanie cyfrowych materiałów dowodowych popełnionych przestępstw lub nadużyć dokonywanych w sieci, a także odtworzenie stanu poprzedniego w celu ustalenia motywów działania sprawcy lub ofiary przestępstwa.

    Specjalista od informatyki śledczej zbiera, odzyskuje, analizuje oraz prezentuje w formie raportów dane cyfrowe znajdujące się na różnego rodzaju nośnikach (dyski twarde komputerów, płyty CD, przenośne nośniki pamięci, serwery, telefony komórkowe, dyski w chmurze, wyszukiwarki internetowe, itp.).

    Na straży cyberbezpieczeństwa

    Informatyka śledcza to odpowiedź na coraz większe zapotrzebowanie rynku zdominowanego przez elektronikę i systemy informatyczne, co w efekcie generuje znaczący przyrost przestępstw popełnianych w użyciem cyfrowych nośników informacji.

    Studia na specjalności Informatyka śledcza UTH to idealne rozwiązanie dla tych wszystkich, którzy wiedzę prawno-informatyczną chcą w przyszłości wykorzystać pracując w organach ścigania odpowiedzialnych za wykrywanie i przeciwdziałanie przestępczości w cyberprzestrzeni oraz w instytucjach zajmujących się szeroko pojętym bezpieczeństwem sieci teleinformatycznych.

    Jeśli więc masz smykałkę informatyczną i jednocześnie pociąga Cię praca w organach ściągania, Informatyka śledcza to idealne rozwiązanie dla Ciebie. Dzięki zdobytej wiedzy oraz umiejętnościom możesz skutecznie pomóc w walce m.in. z:

    • defraudacjÄ… Å›rodków finansowych,
    • kradzieżą danych,
    • szpiegostwem przemysÅ‚owym,
    • Å‚amaniem praw autorskich,
    • ujawnieniem tajemnicy handlowej,
    • kradzieżą i użyciem danych osobowych,
    • handlem narkotykami, terroryzmem, przestÄ™pczoÅ›ciÄ… zorganizowanÄ…,
    • itp.

    Praca specjalisty od informatyki śledczej polega przede wszystkim na nieustannej obserwacji i sprawdzaniu informacji pojawiających się w sieci. Cyberprzestępca bardzo często jest nieświadomy faktu, że jego działania w internecie są inwigilowane. Śledczy znają jego adresy IP, wiedzą, jakie strony odwiedza i co pisze w sieci. Ich praca opiera się w dużej mierze na tzw. białym wywiadzie, czyli na stałym monitorowaniu sieci.

    Więcej informacji pod adresem: http://www.uth.edu.pl/

    Kategoria artykułu:
    Informatyka · Nauka

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *