background img
banner

    Barki na alkohol – ich dobór i właściwe zastosowanie

    6 lat temu przez
    Barki na alkohol

    Barki na alkohol to meble wyjątkowe. Od zawsze zaliczano je do jednych z bardziej luksusowych elementów wyposażenia wnętrz, co do dziś odzwierciedla się w jakości ich wykonania. Jednak przy wyborze barku należy pamiętać, że musi on nie tylko współgrać stylistycznie z otoczeniem, ale też ze swoją zawartością, która może być naprawdę różna.

    Barki na alkohol jako synonim luksusu

    Historia barków na alkohol – takich, jakie znamy obecnie – sięga początków XIX wieku i czasów, gdy miasta zasiedlane przez coraz zamożniejszą klasę średnią rozrastały się gwałtownie. Coraz większe i bogatsze domy mieszczan, kupców, bankierów i przemysłowców zaczęły być wyposażane w meble, które miały być nie tylko funkcjonalne, ale i piękne. Wszystkim przedmiotom starano się przy tym nadać rys luksusu świadczącego o statusie właściciela. Barki na alkohol już wówczas stanowiły przykład mebli, w których walory użytkowe oprawiano w doskonałej jakości drewno zdobione nieraz w naprawdę fantazyjny sposób.

    Barki na alkohol

    Barki na alkohol

    Obecnie, po siermiężnych latach PRL-u, wracamy do dawnego stylu i przeznaczenia barków, które zaczęły odzyskiwać swój dawny czar i urok. Internetowy sklep z meblami Szynaka.pl ma w swojej ofercie barki odpowiadające różnym stylom i przeznaczeniu, umożliwiające przechowywanie alkoholu w odpowiednich dla niego warunkach. A jakie powinny być to warunki?

    Dobór i ustawienie barków na alkohol

    Barki doskonale nadają się przede wszystkim do przechowywania alkoholi wysokoprocentowych. Dlaczego? Ponieważ tego rodzaju trunki nie wymagają szczególnych warunków i mogą być z powodzeniem trzymane w salonie domu lub mieszkania. Należy jednak pamiętać, aby barków przeszklonych, w których znajduje się mocniejszy alkohol, nie ustawiać na wprost okien. Promienie słoneczne padające przez szyby okna i witryny barku mogą wyraźnie podnieść temperaturę znajdującego się tam trunku, co wpływa na pogorszenie jego walorów smakowych, ale też może zmienić jego skład (szczególnie dotyczy to tzw. alkoholów kolorowych).

    Z tych samych powodów barek na alkohol powinien znajdować się z dala od wszelkich źródeł ciepła, takich jak grzejniki czy kominki.
    Znacznie większy problem jest z doborem barków, w których będzie przechowywane wino. Dla wina w zasadzie idealnymi warunkami są warunki typowo piwniczne, z niską, stałą temperaturą i określoną, dość dużą wilgotnością. Dodatkowo wino powinno być przechowywane obowiązkowo w pozycji leżącej, zwłaszcza jeśli nie zostanie spożyte w ciągu kilku lub kilkunastu dni po zakupie. Rozwiązaniem są tu specjalne chłodziarki na wino lub po prostu ustawienie odpowiednio dobranego barku w miejscu, które będzie najbliższe opisanym wyżej warunkom.

    Kategoria artykułu:
    Dom i ogród

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.