background img
banner

Za kierownicą w Anglii i w Polsce

6 lat temu przez

Kierowcy, którzy jeżdżą samochodem w Wielkiej Brytanii wiedzą, że angielskie prawo drogowe znacznie się różni od tego w Polsce. By poruszać się po tamtejszych drogach nie wystarcza wiedza o ruchu lewostronnym ale znać wiele innych przepisów, które znacznie różnią się od Polskich.

By zachować bezpieczeństwo na brytyjskich drogach pamiętaj o kilku podstawowych i ważnych zasadach:

  1. Wyprzedzamy zawsze z prawej strony.
  2. Prawy pas jest przeznaczony do wyprzedzania, jeżeli wewnętrzny jest pusty nie blokuj środkowego.
  3. Pierwszeństwo na skrzyżowaniach zawsze oznaczone jest znakami, nie ma ogólnych zasad
  4. W obszarze zabudowanym w godzinach od 23:30 do 07:00 oraz po czas postoju nie wolno korzystać z klaksonu, sygnał dźwiękowy powinno się używać w sytuacjach zagrożenia.Nie wolno korzystać z pasów przeznaczonych dla autobusów w godzinach wyznaczonych na niebieskich znakach obok drogi.Dozwolona prędkość w terenie zabudowanym to 30 m/h czyli 48 km/h, na autostradzie 70 m/h czyli 112 km/h. Pamiętaj, że prędkość w UK podawana jest w milach, jedna mila to 1,6 kilometra.
  5. Najlepiej wymienić Polskie prawo jazdy na brytyjskie prawo jazdy.

Niewielkie różnice między brytyjskich ruchem drogowym, a polskim, można zauważyć na znakach drogowych. Mimo że znaki pionowe i poziome oznaczają to samo, to różnią się one kolorami i niekiedy kształtem i symbolami. W Polsce znak oznaczający koniec zakazu czyli biały okrągły znak z przekątna czarną linią w Wielkiej Brytanii oznacza zupełnie coś innego, informuje o tzw. krajowym ograniczeniu prędkości.

Za nim wsiądziemy za kierownicę w Wielkiej Brytanii, dobrze jest zapoznać się z podstawowymi zasadami panującymi tam, które znajdziesz w brytyjskim kodeksie drogowym.

Kategoria artykułu:
Motoryzacja

Comments to Za kierownicą w Anglii i w Polsce

  • U mnie największą trudnością było przyzwyczajenie się do zmiany kierunku jazdy. Poza tym, w przypadku prawa jazdy zdawanego w UK, wymagana jest bezbłędna znajomość przepisów i umiejętność ich praktycznego zastosowania. Zainteresowanym polecam poczytać więcej na ten temat na http://emano.co.uk/

    Jola 29 stycznia 2015 13:26 Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.