background img
banner

    Wybór paliwa do pieca

    13 lat temu przez

    Z uwagi na zróżnicowanie zasady działania i liczne rodzaje paliw do ogrzewania wybór jest stosunkowo trudny – musimy dobrze dopasować go do naszych potrzeb.

    Podstawowym do dziÅ› paliwem, wykorzystywanym zarówno przez wielkie elektrociepÅ‚ownie, centralne piece zakÅ‚adów przemysÅ‚owych oraz indywidualne piece konsumentów jest wÄ™giel – i jego liczne odmiany (kamienny, brunatny, koks, miaÅ‚ wÄ™glowy). Wysoka kaloryczność (wartość energetyczna), powszechna dostÄ™pność (mimo dÅ‚ugoletnich staraÅ„ krewnych i znajomych królika nie udaÅ‚o siÄ™ jeszcze zrujnować wszystkich kopalÅ„), nie zależość od sieci energetycznej to zalety, które przyczyniajÄ… siÄ™ do wciąż wysokiej popularnoÅ›ci takiego rozwiÄ…zania (równie istotny jest dosyć wysoki Å›redni wiek instalacji grzewczych w Polsce). Niestety, wÄ™giel jest dosyć „brudny” – zwÅ‚aszcza, jeżeli stosujemy miaÅ‚ wÄ™glowy – produkty jego spalania również nie należą do najbardziej ekologicznych, a podstawowÄ… chyba wadÄ… jest problematyczność obsÅ‚ugi – w zależnoÅ›ci od pieca paliwo musimy uzupeÅ‚niać nawet co kilka godzin. CiekawÄ… i ekologicznÄ… formÄ… wÄ™gla jest ekogroszek – przeznaczony dla specjalnych pieców, które umożliwiajÄ… rzadszÄ… obsÅ‚ugÄ™ (co okoÅ‚o 3 dni), sÄ… również wydajne i tanie w konserwacji (ekogroszek jest bardzo czysty i nie zawiera szkodliwych dla metalu zwiÄ…zków chemicznych).

    Równie powszechnie stosuje siÄ™ gaz – zwany też „bÅ‚Ä™kitnym paliwem”. Wciąż jeszcze stosunkowo niedrogi, szeroko dostÄ™pny (zarówno przez sieć gazociÄ…gów, jak i indywidualne zbiorniki gazu) oraz czysty i bezproblemowy w obsÅ‚udze – gaz stanowi dobry wybór dla wszystkich tych, którzy nie chcÄ… zbyt wiele czasu poÅ›wiÄ™cać obsÅ‚udze instalacji. Mimo, iż należy do grupy zasobów nieodnawialnych, jego duże zasoby pozwalajÄ… na bezproblemowÄ… eksploatacjÄ™.

    Nieodnawialne paliwa płynne to rozwiązanie stosunkowo rzadkie w instalacjach domowych – przede wszystkim z uwagi na wysoką cenę. Niemniej jednak wysoka wydajność oraz możliwość precyzyjnego dozowania sprawiają, że olej opałowy bądź inne pochodne ropy naftowej używane są do ogrzewania dużych zakładów.

    Coraz popularniejsze – zarówno dzięki postępom w edukacji ekologicznej społeczeństwa, jak i bezpośrednim oraz pośrednim wsparciem ze strony rządów – stają się paliwa odnawialne. Podobnie jak nieodnawialne, dzielą się one na gazowe, ciekłe i stałe – w przeciwieństwie jednak do nich ich zasoby są w stanie odnawiać się szybciej, niż są zużywane.

    Popularnym na Zachodzie paliwem odnawialnym jest biogaz – otrzymywany w procesie utylizacji odpadów organicznych oraz oczyszczania ścieków, znakomicie nadaje się do ogrzewania domów – a ponadto jest tani.. W Polsce biogaz wciąż jest paliwem przyszłości – jeżeli uda się zrealizować ambitne plany rządu, bardzo bliskiej przyszłości.

    Odnawialne paliwa pÅ‚ynne nie majÄ… wiÄ™kszego znaczenia dla ogrzewania – oleje roÅ›linne po przetworzeniu stosowane sÄ… głównie do silników napÄ™dowych, bioetanol zaÅ› – do kominków.

    Najistotniejszą dla ogrzewania formą paliw odnawialnych są paliwa stałe.

    Najpopularniejsze jest drewno – ze względu na lekkość, czystość spalania oraz niską cenę. Minusem może być jednak nawet czterokrotnie niższa niż w wypadku węgla wartość energetyczna oraz konieczność częstego uzupełniania surowca – dlatego też najczęściej stosuje się drewno do małych piecyków oraz kominków.

    Kategoria artykułu:
    Dom i ogród

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.