background img
banner

    Witkacy, którego nikt nie znał

    8 lat temu przez

    Stanisław Ignacy Witkiewicz to autor wybitny. Jego dokonaniami można by obdzielić kilkunastu współczesnych twórców. Dzieła Witkiewicza zostały przetłumaczone na ponad 30 języków, a sztuki jego autorstwa są najczęściej granymi spektaklami polskich dramaturgów za granicą. Dzięki publikacji jego korespondencji z żoną, możemy wreszcie poznać niesamowite i przedstawione niezwykle szczerze kulisy życia tego wybitnego artysty światowego formatu.

    Życie i śmierć prawdziwego artysty

    Stanisław Ignacy Witkiewicz, tworzący również pod pseudonimem Witkacy, przyszedł na świat 24 lutego 1885 roku w Warszawie. Jego ojcem był słynny ówczesny malarz, pisarz i architekt, Stanisław Witkiewicz, co niejako predestynowało Witkacego do obrania drogi artysty, który – jak się później okaże – bardzo wyraźnie przerósł talentem swojego ojca.

    Twórcze dokonania Witkacego są naprawdę imponujące. Z równie wielką pasją zajmował się malarstwem, literaturą piękną, fotografią i filozofią. Do jego najważniejszych dzieł należą dramaty: „Tumor Mózgowicz”, „W małym dworku”, „Wariat i zakonnica”, czy będący niezwykle ostrą krytyką komunizmu „Szewcy”. Wśród powieści Witkacego należałoby z kolei wymienić przede wszystkim „Pożegnanie jesieni” oraz „Nienasycenie”. Obrazy olejne, pastele oraz fotografie Stanisława Ignacego Witkiewicza do dzisiaj budzą zachwyt zarówno krytyków sztuki, jak i zwykłych obserwatorów. Ich bogaty zbiór znajduje się obecnie w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

    Witkacy zmarł śmiercią samobójczą 18 września 1939 roku we wsi Jeziory na Polesiu (obecnie ziemie należące do Ukrainy). Wydarzeniem, które pchnęło artystę do tak desperackiego czynu, była wiadomość o mającym miejsce dzień wcześniej ataku Związku Radzieckiego na Polskę.

    Prywatność upubliczniona

    Stanisława Ignacego Witkiewicza uważa się za prawdziwego wizjonera, który swoją myślą i dziełami wyprzedził epokę, w której przyszło mu żyć. Znawcy literatury bardzo wysoko cenią sobie jego niezwykłą przenikliwość, dojmującą acz nieustannie rzeczową prześmiewczość, trafność katastroficznych przepowiedni i niezmienną aktualność sądów. Witkacy jest jednym z niewielu polskich artystów, którego znaczenie w światowej sztuce jest absolutnie ponadczasowe.

    Życie prywatne Stanisława Ignacego Witkiewicza było równie niezwykłe i przejmujące, jak jego dzieła. Do tej pory niewiele wiedzieliśmy o tym, jakim był człowiekiem, gdy zrzucał maskę artysty. Nie mieliśmy też wiedzy na temat jego relacji z żoną, Jadwigą z Unrugów. Wszystko zmieniła publikacja „Listy do Żony” – http://www.libra.pl/produkt/listy-do-zony-1923-1927-tom-1,27495.html, w której zawarte są listy, kartki, widokówki i telegramy, jakie przebywający często z dala od domu autor wysyłał do mieszkającej w Warszawie żony.

    Kategoria artykułu:
    Sztuka i kultura

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.