background img
banner

    Usuwanie plam z odzieży używanej przez pracowników służby zdrowia

    9 lat temu przez

    Odzież medyczna z racji swojego przeznaczenia w sposób szczególny narażona jest na wszelkiego typu zabrudzenia. Dotyczy to zarówno odzieży noszonej przez ratowników medycznych, lekarzy pierwszego kontaktu, chirurgów na sali operacyjnej, pielęgniarek i salowych, jak i pracowników szpitalnych kuchni. Jeśli natomiast zdarzy się, że ubrania takie zostaną zaplamione dowolną substancją, należy sięgnąć po jeden ze sprawdzonych sposobów wykorzystywanych przy takich okazjach przez pracowników wszystkich placówek służby zdrowia.

    Plamy na odzieży ratowników medycznych

    Nieoficjalny poradnik usuwania plam z odzieży medycznej podaje szereg sposobów radzenia sobie z plamami różnego rodzaju. Wynika z niego, że błoto – najczęstszy typ zabrudzeń na odzieży ratowników medycznych – należy usuwać przy pomocy miękkiej szczotki po uprzednim wysuszeniu zachlapanego miejsca. Odzież następnie pierzemy. Jeśli po upraniu plama nie zniknie, należy ją przetrzeć octem spirytusowym. Oprócz błota, odzież ratowników medycznych często zostaje zabrudzona przez świeżą trawę. Plamy powstałe takie usuwamy w ten sposób, iż układamy ubranie na czystej, białej ściereczce, a drugą taką samą szmatką nasączoną spirytusem lub octem spirytusowym przecieramy zabrudzone miejsce.

    Plamy na lekarskich fartuchach

    Bardzo popularne, nie tylko w środowisku medycznym, plamy z kawy i herbaty należy potraktować wymienianym już octem spirytusowym. Miejsca zabrudzone przez podkład do makijażu należy polać płynem do mycia naczyń, a następnie wyprać w pralce. Pomadkę do ust łatwo usunąć poprzez nałożenie na plamę jednolicie białej pasty do zębów, a następnie pocieranie zabrudzonego miejsca do momentu, aż pasta wsiąknie w materiał. Tak przygotowaną odzież medyczną pierzemy w pralce.

    Plamy na odzieży pracowników szpitalnej kuchni

    Zabrudzenia typowe dla ubrań używanych przez pracowników szpitalnej kuchni to plamy z owoców lub tłustych sosów. W przypadku owoców, zabrudzone miejsce spłukujemy wodą zaraz po powstaniu palmy, a następnie przecieramy je wodą zmieszaną z octem spirytusowym. Plamy po tłustych sosach osuszamy chłonnym papierem i przez całą noc namaczamy w letniej wodzie, która rozpuści drobinki tłuszczu. Ubranie następnie pierzemy zgodnie z zaleceniami producenta.

    Więcej informacji na temat odzieży medycznej na: http://uniformix.weebly.com/

    Kategoria artykułu:
    Poradniki

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *