background img
banner

    Specyfikacja olejów silnikowych

    9 lat temu przez

    Olej silnikowy jest płynem eksploatacyjnym zapewniającym jednostce napędowej odpowiednie warunki do pracy i ochronę. Dlatego też wybranie odpowiedniego oleju silnikowego jest tak istotne chociaż niejednokrotnie sprawia sporo kłopotów.

    Obecnie na rynku samochodowym dostępnych jest kilkadziesiąt różnego rodzaju olejów różniących się nie tylko ceną czy producentem ale przede wszystkim właściwościami chemicznymi. Jeżeli jego specyfikacja spełnia wyznaczone normy silnik może pracować z pełną wydajnością przez wiele godzin. Wybierając właściwy olej do naszego samochodu powinniśmy zwrócić uwagę na to w jakich warunkach atmosferycznych poruszamy się samochodem, jaki jest nasz styl jazdy oraz jakim paliwem napędzany jest silnik. Informacje o najbardziej optymalnym oleju silnikowym dla danego samochodu zapisane są w książce serwisowej. Wystarczy je porównać z danymi znajdującymi się na opakowaniu.

    Bazowe oleje silnikowe otrzymuje się w wyniku przerabiania ropy naftowej w procesie destylacji lub syntezy chemicznej. Wynikiem pierwszego sposobu są oleje mineralne, natomiast drugim sposobem produkowane są oleje syntetyczne, mieszanką tych dwóch rodzajów olejów silnikowych są oleje półsyntetyczne. Do takiego specyfiku dodawany jest szereg składników uszlachetniających, które nie tylko modyfikują właściwości użytkowe ale także chronią przed zmiana wraz z eksploatacją. W nowych samochodach z niewielkim przebiegiem stosuje się oleje syntetyczne lub też półsyntetyczne mające podobną jakość lecz niższą cenę. Nieco starsze pojazdy ze sporym przebiegiem wymagają stosowania olejów mineralnych.

    Kolejną istotną cechą oleju silnikowego, na którą należy zwracać uwagę jest klasyfikacja jakościowa API (Amerykański Instytut Naftowy) i ACEA (Europejskie Stowarzyszenie Producentów Silników). Dodatkowo obie klasyfikacje dzielą się na te, które dotyczą silników benzynowych oraz napędzanych olejem napędowym.jakoscZarówno europejska jak i amerykańska klasyfikacja może mieć poziom jakości oznaczony symbolem A1, A2, A3, lub A5 w przypadku silników benzynowych, analogicznie dla pojazdów z silnikami diesla symbol ten będzie miał postać B1, B2, B3 lub B5.

    Ważnym parametrem oleju silnikowego jest jego lepkość informująca o temperaturze w jakiej olej może być stosowany. Symbol lepkości to zazwyczaj dwie liczby oddzielone myślnikiem, z których jedna określa płynność oleju w niskiej temperaturze, a druga w wysokiej, np.: 5W30. Obecnie na rynku dostępne są jedynie oleje wielosezonowe dostosowane do pracy zarówno w niskich jak i wysokich temperaturach.

    Mając na uwadze prawidłowe działanie jednostki napędowej oraz jego żywotność powinniśmy zwracać szczególną uwagę na poszczególne parametry oleju silnikowego, ważne jest również to, aby środki smarne pochodziły z pewnego źródła, np. sklepu motoryzacyjnego czy też autoryzowanej stacji obsługi. Tylko wtedy otrzymujemy pełną gwarancję, że olej jest oryginalny i spełni swoje zadanie w 100%.

    Zapoznaj się z ofertą olejów silnikowych sklepu z częściami samochodowymi Jan-Res na: http://jan-res.pl/oleje-silnikowe.html

    Kategoria artykułu:
    Motoryzacja

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *