background img
banner

Soczewki kontaktowe a okulary – dobór mocy

3 lata temu przez
okulary

Okulary i soczewki kontaktowe to dwa alternatywne sposoby na korygowanie wady wzroku. Może wydawać się, iż moce szkieł dla tej samej wady wzroku będą identyczne zarówno w przypadku soczewek kontaktowych, jak i szkieł okularowych. Jednak nic bardziej mylnego. Z czego wynika ta rozbieżność?

Moc soczewek kontaktowych a moc szkieł okularowych

W większości przypadków, u osób z wadą wzroku do +/- 4 dioptrii, moc soczewek i szkieł okularowych jest taka sama. Jednak przy wadach powyżej +/- 4 dioptrii, ze względu na różnice odległości, w jakich znajduje się soczewka kontaktowa i szkło okularowe od oka, moce te zaczynają się od siebie różnić. Jeśli zatem pacjent nosi okulary o mocy minusowej, czyli jest krótkowidzem., to soczewki kontaktowe będą miały odpowiednio mniejszą moc. W przypadku okularów o mocy plusowej, przeznaczonych dla dalekowidzów, soczewki kontaktowe będą miały moc odpowiednio większą moc niż okulary.

Rodzaje soczewek kontaktowych

W przypadku soczewek kontaktowych, poza doborem mocy przez okulistę, istotny jest również wybór adekwatnego i najbardziej komfortowego trybu ich noszenia dla danego przypadku. Ze względu na czas użytkowania soczewek kontaktowych, wyróżnia się soczewki:

Czyszczenie soczewek i okularów

Należy pamiętać, iż zarówno soczewki kontaktowe, jaki i okulary wymagają właściwej pielęgnacji. O ile w przypadku soczewek kontaktowych, konieczne jest ich przechowywanie w dedykowanym do tego celu pojemniczku, wypełnionym płynem dezynfekującym, to w przypadku szkieł okularowych, wystarczy przemycie ich płynem do okularów, takim jak np. CHEMAX 125 ml – http://www.kontaktowe.pl/?products=product&prod_id=112, który jest łatwy w użyciu i sprawdza się w każdych warunkach.

Więcej na temat doboru mocy soczewek kontaktowych i szkieł okularowych znaleźć można na stronie: http://www.kontaktowe.pl/blog/moc-soczewek-a-moc-okularow/

Kategoria artykułu:
Poradniki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.