background img
banner

    Samolot wojskowy B-17 Flying Fortress

    9 lat temu przez

    Boeing B-17 Flying Fortress, czyli Latająca Forteca, to amerykański ciężki samolot bombowy dalekiego zasięgu. Został stworzony  w amerykańskim koncernie Boeing Airplane Company. Samoloty z serii B-17 stały się synonimem samolotów praktycznie niezniszczalnych, co wynikało z wyjątkowej wytrzymałości tych konstrukcji.

    Historia B-17 Flying Fortress

    Na początku lat 30. XX wieku, dowództwo Korpusu Powietrznego Armii Stanów Zjednoczonych, w obawie przed wybuchem kolejnej wojny, zgłosiło zapotrzebowanie na ciężki samolot bombowy dalekiego zasięgu. Jego stworzenia podjął się koncern lotniczy Boeing Airplane Company. W sierpniu 1934 roku opracowano wstępny projekt bombowca, który otrzymał oznaczenie Model 299.

    Po zaakceptowaniu projektu, rozpoczęto budowę prototypu samolotu oznaczonego symbolem XB-17. Pierwszy lot odbył się 28 lipca 1935 roku. Po zaobserwowaniu niewielkich usterek i ich późniejszym wyeliminowaniu, uruchomiono serię informacyjną 13 samolotów bombowych oznaczonych symbolami YB-17 i Y1B-17. Pierwszy samolot został oblatany 17 stycznia 1936 roku. W latach 1936-1939 samoloty serii informacyjnej przeszły próby w locie w wojskowych ośrodka doświadczalnych. Wtedy też ta seria samolotów otrzymała nazwę Flying Fortress, czyli Latająca Forteca.

    Seryjna produkcja samolotów B-17 Flying Fortress rozpoczęła się w 1939 roku i została zakończona w 1945 roku. Łącznie zbudowano 12 731 samolotów wszystkich odmian i wersji.

    Specyfika i wersje samolotu

    Boeing B-17 Flying Fortress był dolnopłatem z usterzeniem klastycznym i jednogoleniowym podwoziem, chowanym w trakcie lotu. Posiadał cztery silniki gwiazdowe, a także trójpłatowe i przestawialne metalowe śmigła. W przedniej części znajdowało się stanowisko bombardiera, nawigatora i strzelca podkładowego, a dalej kabina pilotów. W środkowej części samolotu znajdowała się komora bombowa i stanowisko radiooperatora, natomiast w osobnych jego częściach pozostali strzelcy pokładowi.

    Wersją prototypową samolotu był model o symbolu XB-17. Następnie powstały samoloty o symbolach: YB-17 i Y1B-17, B-17A, B-17B, B-17C, B-17D, B-17E, B-17F, B-17G I B-17H

    Modele do sklejania

    Dla miłośników lotnictwa i historii sił powietrznych, Revell przygotował model do sklejania Boeing B-17 Flying Fortress o symbolu B-17G. Model został wykonany w skali 1:72 i składa się z 237 elementów. Po złożeniu, model osiąga długość 321 mm, a rozpiętość jego skrzydeł wynosi 440 mm. Model jest dostępny na stronie producenta revell.com.pl.

    Więcej recenzji modeli do sklejania można znaleźć na stronie http://scriptogr.am/skleprevell

    Kategoria artykułu:
    Czas wolny

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.