background img
banner

    Rewolucja strumienia wody

    6 lat temu przez
    Cięcie strumieniem wody

    Strumień wody lub nawet jej krople potrafią drążyć najbardziej twarde materiały. Wiemy to z obserwacji przyrody. To oczywiście żmudny i długotrwały proces. Ale okazał się na tyle inspirujący, by współcześnie zdominować przemysł, a wraz z nim nasze życie codzienne. Poznajcie technologię, bez której nasz świat nie byłby taki sam.

    Waterjet czyli cięcie strumieniem wody

    Technologia waterjet dotyka naszego życia codziennego. Jest najbardziej dynamicznie rozwijającą się technologią związaną z cięciem materiałów. Świat przedmiotów, które dzięki niej powstały, jest na wyciągnięcie ręki: idealnie docięte płytki gresowe na Twojej posadzce czy blaty kuchenne, arkusze wełny mineralnej ocieplające Twój dom, a nawet równo pocięte warzywa, które zjadasz. Waterjet pozwala na precyzyjne i szybkie cięcie bardzo różnorodnych materiałów.

    Lista gałęzi przemysłu wykorzystujących cięcie strumieniem wody jest naprawdę imponująco długa. Korzysta z niego przemysł lotniczy, stoczniowy, motoryzacyjny i elektroniczny. Z powodzeniem znajduje zastosowanie w branży budowlanej, meblarskiej, drzewnej czy szklarskiej. Nawet dizajn i sztuka wiele mu zawdzięczają. Od czego to wszystko się zaczęło?

    Cięcie strumieniem wody

    Od papieru do tytanu

    Krok milowy w wykorzystaniu strumienia wody jako narzędzia tnącego zrobili Amerykanie już w latach 30. XX w. Pierwszym materiałem, który w ten sposób cięto, był papier. Maszyna skonstruowana przez firmę papierniczą, choć daleka od współczesnych osiągów, wyznaczyła kierunek rozwoju tej technologii. Jednak prawdziwa rewolucja dokonała się, kiedy strumieniowi wody nadano jeszcze większą prędkość i wzbogacono go o ścierniwo. Te udoskonalenia przypadają na lata 60. i 70. XX w. Od wtedy zaczyna się technologia, jaką znamy współcześnie. I od wtedy można było przeciąć już nie tylko miękki papier, ale kamień, a nawet tytan.

    W maszynach waterjet woda pompowana jest pod ciśnieniem nawet 4000 atmosfer. W „magicznym” elemencie – kryzie – skumulowana w ciśnieniu energia przemienia się w energię kinetyczną. Stąd strumień wody wyrzucany jest stąd z prędkością 1000 m/s czyli 3-krotną prędkością światła! To w ten sposób cięcie wodą staje się możliwe. W przypadku bardzo twardych materiałów do wody dodawane jest odpowiednie ścierniwo.

    Wiodąca technologia

    Co takiego wyjątkowego jest w cięciu strumieniem wody, że zostawia inne technologie cięcia w tyle? Po pierwsze, możliwość cięcia bardzo twardych materiałów, niedostępnych dla innych technik. Po drugie, dużo większa precyzja wycinania. Po trzecie, beziskrowość i niska temperatura cięcia, co oznacza, że nawet materiały łatwopalne mogą być poddane obróbce z użyciem waterjet, a powierzchnie innych materiałów nie są narażone na odkształcenia czy przebarwienia.

    Przypuszczać, a nawet obstawiać można, że technologia waterjet stanie się jeszcze bardziej powszechna w użyciu. W roku 2016 na rynek została wypuszczona pierwsza „domowa” maszyna do cięcia wodą, z której z powodzeniem można korzystać w swoim warsztacie.

    Kategoria artykułu:
    Przemysł

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.