background img
banner

    Osoby niepełnosprawne – sprawne na rynku pracy

    10 lat temu przez

    Z roku na rok pracodawcy zatrudniają coraz większą liczbę osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności. Jednakże przyjęcie takiego pracownika łączy się z szeregiem przepisów, które mają za zadanie uprościć poruszanie się takich osób na rynku pracy. Jakie są koszta i ulgi wynikające z zatrudniania osób niepełnosprawnych? Jak długo może pracować osoba niepełnosprawna? To jedne z najczęściej zadawanych pytań.
    shutterstock_77275222Przyjęcie do personelu osoby niepełnosprawnej wiąże się z koniecznością przestrzegania wielu przepisów. Pracodawca musi dostosować miejsce pracy do potrzeb nowego pracownika oraz uwzględnić skrócony wymiar czasu pracy. Jednakże wszystkie poniesione koszty rekompensuje Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON)

    Czas pracy
    Zgodnie z przepisami, praca osoby niepełnosprawnej nie powinna wynosić wiecej niż 8 godzin na dobę, czyli 40 godzin tygodniowo. Jednakże osoby, które mają stwierdzony znaczny bądz umiarkowany stopień niepełnosprawości, może skorzystać ze skróconego czasu pracy, który przewidziany jest w ustawie. Jego praca nie powinna przekraczać 35 godzin na tydzień przy wynagrodzeniu jak za pełny etat. By uzyskać takie prawo, pracownik musi przedstawić pracodawcy odpowiednie dokumenty wydane przez lekarza, który sprawuję nad nim opiekę. Dodatkowo osoba niepełnosprawna ma również możliwość z korzystania dodatkowej przerwy w pracy, która określona jest przepisami w Kodeksie Pracy. Ustawa ta zwiera również normy nie pozwalające na zatrudnianie osób niepełnosprawnych w godzinach nadliczbowych oraz w nocy. Aczkolwiek zakaz ten nie tyczy sie osób, które zatrudnione są przy pilnowaniu i ochronie mienia. Osoby, które mają stwierdzony umiarkowany bądz znaczny stopień niepełnosprawności posiadają dodatkowy urlop w wymiarzę 10 dni roboczych.

    Koszty
    Zakład pracy zatrudniający niemniej niż 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy zobowiązany jest do dokonywania co miesięcznych wpłat na rzecz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Zwolnione z uniszczania kosztów są placówki dyplomatyczne, urzędy konsularne oraz pracodawcy, którzy mają wskaznik zatrudnienia osób z orzeczeniem o niepełnosprawności około 6 procent oraz prowadzący zakłady, które są w czasie likwidacji bądz ogłosiły upadłość.

    Istnieje wiele firm, które czynnie wspierają podejmowanie aktywności zawodowej przez osoby niepełnosprawne. Jedną z nich jest Grupa Kapitałowa Specjał, o której więcej możesz dowiedzieć się z http://pracawspecjal.pl/kontakt/ Specjał posiada miejsca pracy nie tylko dla osób niepełnosprawnych, ale również pełnosprawnych. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu oraz spełnianiu wszelkich norm jakościowych, grupa Speciał została członkiem Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych oraz otrzymała status Zaskładu pracy Chronionej.

    Kategoria artykułu:
    Biznes

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.