background img
banner

    Odpowietrzanie układu hamulcowego

    9 lat temu przez

    Podczas wymiany części układu hamulcowego często dochodzi do zapowietrzenia. Objawia się to najczęściej tym, że wciskając pedał hamulca przy wyłączonym silniku zapada się on bez żadnego oporu. Proces odpowietrzania układu hamulcowego nie jest skomplikowany, jego przebieg został opisany poniżej.

    Najczęstsze objawy zapowietrzonego układu hamulcowego to:

    • niska siÅ‚a hamowania,
    • nierównomierne hamowanie poszczególnych kół,
    • miÄ™kki pedaÅ‚ hamulca, twardniejÄ…cy po każdym wciÅ›niÄ™ciu.

    odpowietrzanie układu hamulcowegoOdpowietrzanie rozpoczynamy od zlokalizowania odpowietrznika – w tym celu dobrze jest pomóc sobie instrukcją serwisową samochodu. Przy każdym z kół znajduje się jeden odpowietrznik (są również wersje układu hamulcowego z dwoma odpowietrznikami przypadającymi na jedno koło). Zaczynamy od odpowietrznika prawego tylnego koła, następnie przechodzimy do lewego tylnego koła, po czym analogicznie odpowietrzamy hamulce z przodu. Poproszenie o pomoc drugiej osoby znacznie ułatwi nam pracę. Po odkręceniu każdego z odpowietrzników nasz pomocnik powinien kilkakrotnie w energiczny sposób wdusić pedał hamulca a następnie wcisnąć go maksymalnie i przytrzymać. W międzyczasie osoba odkręcająca odpowietrznik obserwuje czy z poszczególnych odpowietrzników wypływa płyn hamulcowy.

    Po tym jak płyn przestanie wyciekać należy mocno dokręcić odpowietrznik i dopiero teraz nasz pomocnik może zwolnić pedał hamulca. Jeżeli przy danym kole płyn wypływa pod jednostajnym ciśnieniem oznacza to, że w tej części układu hamulcowego nie ma powietrza. Problem pojawia się, gdy ciecz wylewa się z odpowietrznika nierównomiernie. W takim wypadku należy kilkukrotnie powtórzyć powyższą czynność, aż do momentu, w którym płyn hamulcowy będzie wypływał spokojnym strumieniem.

    Ważne jest aby odpowietrzać hamulce po kolei (prawy tylny, następnie lewy tylny itd.). Po zakończeniu odpowietrzania przy każdym kole należy pamiętać o uzupełnianiu płynu hamulcowego. Nie zapominajmy także o odpowiednim zabezpieczeniu oczu oraz skóry za pomocą okularów i rękawic ochronnych.

    Opracowano we współpracy z: http://www.nowe-hamulce.pl/szczeki,hamulcowe/k,100031/

    Kategoria artykułu:
    Motoryzacja

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.