background img
banner

    Nowa ustawa o ubezpieczeniach dla rolników

    7 lat temu przez

    Uprawiając dany zawód warto orientować się co dzieje się w danej branży nie tylko w naszym najbliższym otoczeniu, ale i na najwyższych, decyzyjnych szczeblach. Dobrze albo źle, dokumenty podpisywane w Warszawie bardzo często mają wpływ na różne typy działalności, w tym także na rolnictwo.

    Na szczęście wraz z rozwojem technologii każdy ma dziś przynajmniej dostęp do informacji. Nie trzeba też być prawnikiem i czytać skomplikowanych tekstów ustaw. Wszystkie podstawowe newsy i opinie posiada portal dla rolników. Jeśli chodzi o ostatnie, najważniejsze wiadomości rolnicze to z pewnością do ich czołówki należy nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych. Warto sprawdzić o co chodzi, bo wchodzi ona w życie już od stycznia nowego roku.

    Czego dotyczy nowa ustawa o ubezpieczeniach?

    O co właściwie chodzi i na czym mają koncentrować się zmiany? Przede wszystkim, są one wprowadzane pod podwójnym hasłem podwyższenia obecnych dopłat do składki ubezpieczenia ze strony skarbu państwa do 65 %, a także stworzenie możliwości tak zwanego ubezpieczenia pakietowego, o czym dokładnie informuje portal rolniczy. To jeszcze nie wszystko, ponieważ nowe prawo podnosi także stawki taryfowe, które uprawniają danego producenta do dotacji z budżetu państwa. Stawki te zostaną podniesione z 3,5% sumy ubezpieczenie do aż 9%.

    Ile i dla kogo?

    Ustawa przeszła już jednogłośnie przez Senat RP i jest gotowa do wprowadzenia. Jak natomiast wygląda tak naprawdę w liczbach? Przede wszystkim warto pamiętać, że ustawa budżetowa na 2017 rok przewiduje przeznaczenie na ubezpieczenia rolne bagatela 917 mln zł. Dla porównania trzeba zaznaczyć, że w roku 2015 budżet zakładał przelanie 200 mln zł na dopłaty (z czego zrealizowano w praktyce 173 mln zł). Jednak dopłaty nie będą przyznawane w ten sam sposób każdemu, ale będzie obowiązywał tutaj system preferencyjny. Preferencje tę będą się wiązać z tytułem podpisania przez producenta, rolnika umowy na pakiet ryzyka. Wtedy to koszt do zapłaty wynosiłby dla niego 35% całości składki.

    Artykuł powstał przy współpracy z portalem dla rolników www.agropolska.pl

    Kategoria artykułu:
    Gospodarka

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *