background img
banner

    Kryminologia i kryminalistyka – nauka o zbrodni i karze

    9 lat temu przez

    Kryminologia i kryminalistyka to coraz częściej pojawiający się kierunek na polskich uczelniach. Słysząc jego nazwę, automatycznie wyobrażamy sobie pracę detektywa, śledztwa, dochodzenia. Ale czym tak naprawdę jest kryminologia i kryminalistyka?

    Z opisu kierunku „Kryminologia i Kryminalistyka” wynika, iż specjalność ta przygotowuje absolwentów wyższych uczelni do pracy w policji, sÅ‚użbach specjalnych, wiÄ™ziennictwie, w instytucjach zajmujÄ…cych siÄ™ szeroko pojÄ™tym bezpieczeÅ„stwem wewnÄ™trznym, a także w instytucjach pomocy spoÅ‚ecznej, organach ds. BezpieczeÅ„stwa publicznego, sÅ‚użbach celnych oraz w firmach ochroniarskich i detektywistycznych.

    Nauka kryminologii

    W praktyce kryminologia jako nauka zajmuje się przede wszystkim osobą sprawcy przestępstwa, przyczynami, dla których przestępstwa dokonał oraz warunkami społecznymi istniejącymi w czasie i miejscu, w którym popełnił on zarzucany mu czyn. Nauka ta zajmuje się również ofiarami przestępstw, a także instytucjami i mechanizmami obronnymi, które społeczeństwo tworzy w celu zapobiegania i zwalczania przestępczości.

    PoczÄ…tki kryminologii, tak jak i kryminalistyki, siÄ™gajÄ… XIX wieku. Za jej twórcÄ™ uważa siÄ™ pewnego wÅ‚oskiego lekarza, Cesare Lombroso, który to na podstawie badaÅ„ i obserwacji więźniów stworzyÅ‚ antropologicznÄ… teoriÄ™ zakÅ‚adajÄ…cÄ… istnienie „przestÄ™pcy z urodzenia”. Lombroso doszedÅ‚ do wniosku, iż potencjalnego lub rzeczywistego przestÄ™pcÄ™ można rozpoznać na podstawie jego wyglÄ…du. StworzyÅ‚ nawet odpowiedni wzorzec takiego przestÄ™pcy, wedÅ‚ug którego czÅ‚owiek ten ma twarz o silnie zarysowanych Å‚ukach brwiowych, wydatne koÅ›ci policzkowe, cofniÄ™te czoÅ‚o oraz brak delikatnych zarysów nosa i ust. Jego twarz jest brzydka i budzÄ…ca odrazÄ™, zaÅ› sylwetka charakteryzuje siÄ™ silnÄ… budowÄ… kośćca.

    Rozpoznanie, wykrycie, dowiedzenie i zapobieżenie

    Kryminalistyka z kolei to nauka o metodach i sposobach wykrywania przestępstw i ich sprawców, a także sposobach odnajdywania i przedstawiania dowodów na ich popełnienie. W kryminalistyce wyróżniamy cztery podstawowe dziedziny:

    • taktykÄ™ kryminalistycznÄ…,
    • technikÄ™ Å›ledczÄ…,
    • strategiÄ™ kryminalistycznÄ…,
    • metodykÄ™ kryminalistycznÄ….

    Kryminalistyka posiada również cztery podstawowe funkcje. Pierwszą z nich jest funkcja rozpoznawcza – odpowiedzialna za wypracowanie metod i środków zbierania oraz analizowania informacji o działaniach kryminalistycznych. Drugą funkcją jest funkcja wykrywcza, która realizuje podstawowy cel całej kryminalistyki, jakim jest wykrycie sprawcy, jego narzędzi i sposobów dokonania przestępstwa. Kolejna to funkcja dowodowa, zajmująca się zbieraniem niepodważalnych dowodów procesowych. I wreszcie ostatnia z podstawowych funkcji tejże nauki, czyli funkcja zapobiegawcza, mająca za zadanie opracowanie zasad skutecznej profilaktyki kryminalistycznej.

    Kryminologia i kryminalistyka to kierunek bardzo ciekawy, ale i wymagający. Należy pamiętać, że jego absolwenci to ludzie przeznaczeni do służenia państwu i jego obywatelom, a nie każdego stać na ten rodzaj poświęcenia.

    Artykuł powstał przy współpracy z Uczelnią http://www.uth.edu.pl

    Kategoria artykułu:
    Nauka

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.