background img
banner

    Kontenery mieszkalne jako forma budownictwa modułowego

    7 lat temu przez

    Budynki modułowe to wysokiej jakości konstrukcje stworzone z przygotowanych wcześniej prefabrykatów, które mogą być łączone ze sobą w grupy obiektów lub być wykorzystywane jako pojedyncze budynki. Tego rodzaju rozwiązanie cieszy się rosnącą popularnością szczególnie, gdy konieczne jest szybkie przygotowanie komfortowego zaplecza socjalnego i sanitarnego. Dlatego też, tego rodzaju moduły są najczęściej wykorzystywane podczas prac budowlanych. Jednak nie tylko.

    Co oznacza termin modułowości budynków?

    Modułowość budynku to termin oznaczający, iż dany moduł pozwala na jego łączenie z innymi, tworząc tym samym zestaw budynków użytkowych. Takie zestawy mogą liczyć od kilku do nawet kilkudziesięciu kontenerów. Co istotne, mogą być one łączone zarówno poziomo, jak i pionowe, dzięki czemu możliwe jest stworzenie jedno-, dwu-, a nawet trzypoziomowych (po uprzednim wzmocnieniu konstrukcji) obiektów.

    Zestawy modułów mają najczęściej zastosowanie na różnego rodzaju placach budowlanych, gdzie służą pracownikom budowlanym. Pełnią one głównie rolę biura, szatni, umywalni czy podręcznego magazynu. Niekwestionowanym atutem rozwiązania modułowego jest fakt, iż jest to opcja tymczasowa, co oznacza, iż po zakończeniu prac, budynek modułowy może zostać zdemontowany, a pojedyncze kontenery przetransportowane w inne miejsca.

    Kiedy stosuje siÄ™ kontenery mieszkalne?

    Kontener mieszkalny to jeden z najpowszechniejszych typów budynków modułowych. Stanowi on połączenie specyfiki kontenerów socjalnych i kontenerów sanitarnych, dzięki czemu łączy mieszkalną przestrzeń użytkową z węzłem sanitarnym. Tego rodzaju kontenery posiadają węzeł sanitarny z ubikacją, umywalką i kabiną prysznicową oraz wielofunkcyjny aneks kuchenny, który zawiera kran, zlew, kuchnie elektryczną oraz lodówkę. Ponadto kontenery mieszkalne wyposaża się w instalację elektryczną, grzewczą, wentylacyjną, wodno-kanalizacyjną oraz kanalizacyjną, co pozwala w komfortowych warunkach przebywać w kontrze mieszkalnym bez względu na porę roku.

    Pojedynczy kontener mieszkalny to niespełna 13 m2 całkowitej powierzchni i 7 m2 powierzchni użytkowej, co w przypadku większej liczby osób jest przestrzenią niewystarczającą do komfortowego funkcjonowania. Dlatego też, tego rodzaju kontenery często łączy się w zespoły kontenerów, istotnie zwiększając tym samym wolną przestrzeń. Ponadto poprzez modyfikację kontenerów, czyli np. usunięcie ściany środkowej dzielącej kontenery można uzyskać układ pomieszczeń charakterystyczny dla typowego domu. Dlatego też, kontenery mieszkalne nierzadko znajdują również zastosowanie jako mieszkania socjalne czy też tymczasowe bądź stałe lokale zastępcze.

    Kategoria artykułu:
    Budownictwo i nieruchomości

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *