background img
banner

    Konstytucja i prawo konstytucyjne

    9 lat temu przez

    Nieznajomość prawa szkodzi – nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Każdy współczesny człowiek powinien mieć co najmniej podstawową wiedzą na temat prawa ogólnie, a prawa konstytucyjnego szczególnie, ponieważ to Konstytucja właśnie decyduje o prawach i obowiązkach każdego z nas.

    Prawo konstytucyjne

    Prawo konstytucyjne, dawniej zwane prawem politycznym lub państwowym, jest zespołem norm prawnych, które określają ustrojowe zasady funkcjonowania państwa. Prawo to zawiera uregulowania dotyczące treści i przepisów gwarantowanych praw człowieka i obywatela, a także zaspokajania społecznych potrzeb. Tworzące go normy prawne opisują sposób tworzenia prawa, hierarchię jego źródeł oraz kompetencje i wzajemne relacje pomiędzy wszystkimi organami władzy państwowej.

    Prawo konstytucyjne współcześnie rozumiane jest na dwa sposoby. Są to normy prawne regulujące ustrój polityczny i społeczno – gospodarczy państwa w sensie:

    • wÄ…skim, a wiÄ™c zawarte w konstytucji i innych ustawach konstytucyjnych,
    • szerokim, a wiÄ™c majÄ…cych za przedmiot uregulowanie ustroju politycznego i spoÅ‚eczno – gospodarczego paÅ„stwa.

    Do prawa konstytucyjnego zaliczamy te normy prawne, które zajmują się:

    • podmiotem suwerennej wÅ‚adzy w paÅ„stwie i sposobami jej sprawowania,
    • podstawami ustroju spoÅ‚eczno – gospodarczego paÅ„stwa,
    • systemem organów paÅ„stwa,
    • podstawami systemu wyborczego.

    Ustawa zasadnicza

    Podstawowym i nadrzÄ™dnym aktem prawnym, jaki okreÅ›la ustrój paÅ„stwa, jest konstytucja, zwana również ustawÄ… zasadniczÄ…. Postanowienia konstytucji rozwijane sÄ… przez szereg ustaw. Ustawa zasadnicza w zdecydowanej wiÄ™kszoÅ›ci przypadków skÅ‚ada siÄ™ z jednego aktu prawnego, jednak w wyjÄ…tkowych przypadkach może mieć postać kilku aktów prawnych tej samej rangi – z sytuacjÄ… takÄ… mieliÅ›my do czynienia w Polsce pomiÄ™dzy rokiem 1992, a 1997 – kiedy to w życie weszÅ‚a obowiÄ…zujÄ…ca do dzisiaj Konstytucja. Szczególnym przykÅ‚adem jest Wielka Brytania, która nie posiada w swoim porzÄ…dku prawnym aktu prawnego rangi ustawy zasadniczej. W brytyjskim prawodawstwie rangÄ™ konstytucji peÅ‚ni szereg aktów prawnych, których historia siÄ™ga XIII wieku (Wielka Karta Swobód z 1215 roku).

    W każdym demokratycznym paÅ„stwie prawa obowiÄ…zuje wymóg zgodnoÅ›ci wszystkich aktów prawnych z ustawÄ… zasadniczÄ…. Dzieje siÄ™ tak na skutek przyjÄ™cia konkretnej hierarchii aktów prawnych, wedÅ‚ug której każda ustawa musi być zgodna z konstytucjÄ… (jest to tzw. zasada konstytucyjnoÅ›ci), a każde rozporzÄ…dzenie wykonawcze musi być zgodne z ustawÄ… oraz z konstytucjÄ… (tzw. zasada legalnoÅ›ci). Nad zgodnoÅ›ciÄ… aktów prawnych z normami wyższego rzÄ™du czuwa TrybunaÅ‚ Konstytucyjny – https://www.profinfo.pl/wydawnictwa/lexisnexis,16.html

    Przypisane tagi:
    ·
    Kategoria artykułu:
    Prawo i polityka

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.