background img
banner

    Jak dbać o odzież medyczną?

    7 lat temu przez

    Osoby pracujące w środowisku medycznym bardzo często są narażone na kontakt z wirusami, bakteriami oraz innymi niebezpiecznymi dla zdrowia mikroorganizmami. Tego rodzaju drobnoustroje najczęściej gromadzą się na dłoniach, twarzy oraz ubraniach personelu medycznego. O ile dłonie oraz twarz można szybko i skutecznie zdezynfekować, o tyle odzież medyczną należy już czyścić według określonych zasad.

    Do wyboru, do koloru

    Specyfika pracy w środowisku medycznym wymaga zachowania przez personel odpowiedniej higieny osobistej oraz czystości odzieży wierzchniej. Obecnie odzież medyczna jest dostępna na rynku w wielu kolorach oraz wzorach, przez co pracownicy szpitali, przychodni, laboratoriów oraz innych placówek medycznych mogą dobierać zawodowy strój do swoich indywidualnych potrzeb. Jednak jak o każdą odzież trzeba o nią odpowiednio dbać, aby zachowała swoją barwę oraz trwałość.

    Ważne wskazówki

    Przed przystąpieniem do pierwszego prania oraz późniejszego prasowania, należy dokładnie zapoznać się z informacjami znajdującymi się na metkach odzieży medycznej, np. odnośnie temperatury, w jakiej można prać konkretny rodzaj odzieży czy też rodzaju tkaniny, z jakiej została wykonana. Przed praniem należy usunąć z odzieży wszelkie paski, dodatki oraz inne tego typu elementy. Należy pamiętać również o opróżnieniu wszystkich kieszeni ze zbędnych rzeczy. Odzież medyczną nie należy prać z ubraniami, których używamy na co dzień, poza miejscem pracy.

    Odzież medyczna powinna zostać wcześniej posegregowana według koloru, rodzaju tkaniny oraz temperatury prania. Odzież medyczna w ciemnych kolorach powinna zostać przewrócona na lewą stronę. W przypadku odzieży wykonanej z wyjątkowo delikatnych tkanin, warto włożyć ją do specjalnej siatki, która ochroni materiał przed zniszczeniem podczas prania.

    Odzież medyczna w kolorze i odpowiedniej temperaturze

    Odzież medyczna powinna być prana w możliwie jak najwyższej temperaturze zalecanej przez producenta. Według badań, pranie odzieży specjalistycznej przez co najmniej 10 minut w temperaturze 60 stopni Celsjusza umożliwia pozbycie się z niej ponad 90 proc. wszystkich szkodliwych dla zdrowia ludzkiego mikroorganizmów. Do prania odzieży medycznej należy używać specjalnych środków piorąco-dezynfekujących ogólnie dostępnych na rynku. Niektóre ubrania mogą mieć tendencje do farbowania. Aby tego uniknąć, należy takie ubrania przed praniem włożyć do miski z zimną wodą, w której znajduje się niewielka ilość octu lub dodać trochę octu do ostatniego płukania w pralce automatycznej. Jest to bardzo dobry środek utrwalający barwniki, natomiast zimna woda doskonale zatrzymuje barwnik w materiale.

    Pranie ręczne

    Jeżeli decydujemy się na pranie odzieży medycznej ręcznie, trzeba przede wszystkim pamiętać, aby środki piorące takie, jak płyn lub proszek, zostały dokładnie rozpuszczone w wodzie przed rozpoczęciem prania. Po jego zakończeniu odzież medyczną należy bardzo dokładnie, kilkukrotnie opłukać w wodzie o podobnej temperaturze, a następnie odsączyć nadmiar wody z ubrań zwijając je w rulon za pomocą ręcznika. Przed suszeniem, należy przewrócić ubrania na lewą stronę. Jeżeli będą one suszone na świeżym powietrzu pamiętajmy, aby znajdowały się one w cieniu. Zapobiegnie to ich wyblaknięciu pod wpływem oddziaływania promieni słonecznych.

    Artykuł powstał przy współpracy z firmą Apolonia.

    Kategoria artykułu:
    Poradniki

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.