background img
banner

    Historia obuwia damskiego

    13 lat temu przez

    Jak powszechnie wiadomo  kobiety kochają kupować buty. To zjawisko jest niezrozumiałe dla większości mężczyzn, którzy potrafią chodzić w jednej parze kilka sezonów. Jednak dla płci pięknej nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Wręcz uwielbiamy oglądać, przymierzać i niekoniecznie kupować buty damskie. Ale czy zastanawialiśmy, gdzie zaczyna się ich historia- tak genialnej części kobiecego stroju.

    Otóż sięga ona, aż czasów ludzi pierwotnych. Dowodem jest przykład odkrycia zamrożonego w bryle lodu praprzodka, na którego stopach znajdowało się obuwie. Wiadomo, że było prymitywne, aczkolwiek spełniało taką samą role jak dzisiaj. O tym, że buty znane były też w starożytnym Egipcie świadczą malowidła ścienne. Wykonywali oni buty z produktów naturalnych, które następnie przetwarzali i poddawali obróbce. W tych czasach widać wyraźny podział na buty damskie i buty męskie.

    Buty damskie

    Tak więc stąd oraz z pozostałych ciepłych krajów takich jak Grecja pochodzą sandały. Także ze starożytnej Grecji wywodzą się buty na koturnach, używane wówczas przez aktorów w teatrze, aby było ich lepiej widać i słychać. Dzisiejszy powód pań zakładających takie buty raczej jest bardzo podobny.  Zakryte obuwie noszono w krajach o klimacie śródziemnomorskim. Wykonane były z wyprawionej skóry pokrytej sierścią i sięgały połowy łydki, przewiązane były tasiemkami. Obecnie na ulicach można spotkać przypomnienie takich egzemplarzy. IX wiek pojawiła przyniósł nowość jaką było obuwie z cholewkami. Dzięki temu modelowi nie zachodziła potrzeba wiązania buta wokół nogi, wystarczył tylko przewiązywany przód.  Buty  z cholewami stały się oficjalnym obuwiem, noszonym na bale na dworze Ludwika XIII.  Jeśli chodzi o buty na obcasach, zainspirowane zostały butami na koturnach. Elegancko wyrzeźbiona podeszwa oraz słupek dodawały wiele gracji kobietom, które je nosiły. Ludwik XIV szczególnie upodobał sobie pantofelki na obcasach, które obciągał czerwonym materiałem, aby sprawiały wrażenie bardziej wytwornie.  Następnie zaczęto wprowadzać różnego rodzaju ozdoby do obuwia, np. klamry czy też kokardy. Pantofelki wykonywane były z kosztownych materiałów – jedwabiu, aksamitu oraz atłasu.

    Współcześnie kobiety nie tylko cenią sobie elegancję kupując damskie szpilki, ale także wygodę wybierając bardziej praktyczne balerinki. Również dzisiaj można spotkać wiele modeli damskich butów kreowanych na wzory z różnych epok.

    Kategoria artykułu:
    Zdrowie i uroda

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.